Filipinli Bakıcı “ŞİKAYET” ve YORUM”

Dünyanın bir ülkesinde, Türkiye’de veya Avrupa birliği ülkelerinde profesyonel olarak çalışan yüzbinlerce filipinli bakıcı bulunmaktadır. Filipinli bakıcı tutmanın avantajları makalemizde belirttiğimiz gibi eksi ve artıları bulunmaktadır. Filipinli bakıcı için genellikle olumlu yorum olduğu gibi bazı aileler tarafından geçerli bir sebep olmaksızın sebepsiz bir şekilde de şikayet söz olabilmektedir. 

Filipinli Bakıcı Hakkında İlk Göze Çarpan “ŞİKAYET” Konuları

  • Filipinli bakıcımız işten ayrılmak istiyor! 

Örneğin; Bir filipinli veya ugandalı olan İngilizce bilen bakıcı adayı ile belirli bir sebep yada sebepsiz şekilde ailenin bakıcı ile çalışmak istemeyip işten çıkarması normal olduğu gibi, filipinli dadı ise düşük bakıcı maaşından, kötü çalıştırılma şeklinden, sağlıklı barınma koşulları sunulmamasından, kişiye karşı davranış ve tutum şeklinden dolayı bakıcı aileden ayrılmak isteyebilir. Fakat bazı ebeveynler bu durumu kabullenmediğinden veya hırslarına hakim olamayarak “şikayet” edebiliyor yada filipinli bakıcısına hiçbir şekilde referans olmuyor. 

Tabiki çok az  diyebileceğimiz hatta 10 parmağı geçmeyecek kadar işine saygısı olmayan filipinli bakıcı da tabiki de olabiliyor. Bu kişilerin yüzünden genelleme yapmak doğru olmamakla birlikte tabiki de filipinli bakıcılar için kusursuz diyemeyiz. Unutmamalıyız ki, onlarda bir insan ve onlarında acıları, üzüntüleri, mutsuzlukları, hastalıkları veya ailesel sorunları olabilmektedir. 

  • Filipinli bakıcımız sadece “PAZAR GÜNÜ” izine çıkmak istiyor! 

Evet, bu konuda bakıcı danışmanlık olarak şunu söyleyebiliriz: Bir çok aile yatılı bakıcısının hafta sonu evde olmasını isterken, ailesi ile baş başa olmak isteyen ebeveynler ise yatılı bakıcı ablayı hafta sonu izine göndermektedir. Burada en önemli kriter bakıcı ararken kriterlerinizi önceden belirlemeli ve filipinli bakıcı tutmadan önce ihtiyacınızı, kriterlerinizi ön görüşmede yani mülakat sırasında bakıcınıza veya danışmanlık şirketinize mutlaka bildirin. 

Filipinli bakıcılar ise pazar günü izin istemesinin en önemli nedeni “DİNİ İNANÇ ve İBADETİ” olduğunu söyleyebiliriz. Filipinli bakıcıların bildiğiniz üzere en yaygın dini inançları Hristiyanlık‘tır. Ve filipinli bakıcı ibadetini yapabilmek için genellikle “PAZAR GÜNÜ” tercih eder. Bunun nedeni ise Filipinliler veya HRİSYANLIK inancına sahip yabancı kişiler için Pazar günü yapılan ayinin özel bir önemi vardır. Pazar günü “İsa’nın diriliş günü” olarak kabul edilir. Hıristiyanlıkta İsa-Mesih’in her hafta dirildiğini hatırlamak amacı ile haftalık ibadet Pazar günü icra edilir.

  • Filipinli bakıcı ücretini “Türk Lirası” ödemek istiyorum, kabul etmiyor! 

Dolar sürekli yükseliyor ve daha da dolar yükselecek Türk lirası ödemek istiyorum, diyorsanız. Filipinli bakıcınız emin olun ilk fırsatta işten ayrılmak isteyecek veya performansı düşeceğinden işten çıkaracaksınızdır. Yaklaşık 30 yıldır Türkiye’de bakıcı hizmetleri veren Filipinli Bakıcılar, bakıcı ücretlerini sadece dolar olarak almaktadır.

Filipinli Bakıcı

Filipinli bakıcı ile Ugandalı bakıcı arasındaki farklar

Filipinli Bakıcı Tutmanın Avantajları