Yabancı Dil Bilen Bakıcı

Yabancı dil bilen bakıcı; “İngilizce” başta olmak üzere (Rusça, İspanyolca, Fransızca vb diğer) bilen bakıcı arayan ebeveynlerin sayısı son yıllarda giderek artmaktadır. Yapılan araştırmalara göre tek dil veya 2 dil konuşan ailenin bebek ve çocukları daha çabuk dil öğrendiği keşfedilmiştir.Yeni bir araştırmaya göre, tek dil “İngilizce” konuşulan bir evde yaşayan bebek veya küçük çocuklar yabancı dil kolay ve hızlı öğrenebilir.

Ne kadar erken bir bebek veya çocuğa ebeveyn yada yabancı dil (İngilizce) bilen bakıcı tarafından öğretilirse o kadar iyi çünkü ikinci bir dil öğrenmek küçük çocuklarda problem çözme yeteneğini geliştirdiği aynı zamanda becerisini iyileştirdiği yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir. Örneğin; Türkçe ve İngilizce konuşan bir ailede doğan çocuklar doğal olarak 2 dili de daha çabuk öğrenir, çocuklara her gün sadece bir (1) saat içinde yeni bir dil öğretilebileceği de araştırmalar sonucunda keşfedilmiştir.

Bir ebeveynin çocuğuna dil öğretme de kullandığı yöntem, “ebeveyn dili” veya “bebeğe yönelik konuşma” olarak adlandırılmıştır. Bu, ebeveynlerin bebekleriyle konuşmak için kullandıkları daha basit gramer, daha uzun ve anlaşılır cümleler içeren şekildedir.Küçük bir bebekle konuşma şeklinizi düşünün. Sesinizde pek çok tonlama, daha anlaşılır ve fazla telaffuz edilmiş sözcük olduğunu fark edebilirsiniz. Bebeğiniz sizi dinliyor ve daha şimdiden cevap veriyor olduğunu göreceksiniz.

Yabancı Dil Bilen Bakıcı

Yabancı dil bilen bakıcı, çocuklarına sadece kelimeleri öğretmekle kalmaz, aynı zamanda farklı kültürleri, gelenekleri ve dünya görüşlerini de tanıtır. Bu, çocukların kendi kültürlerini anlamalarına ek olarak, küresel bir bakış açısı geliştirmelerine de yardımcı olur. Yabancı dil bilen bakıcılar, sadece bir dil öğreticisi değil, aynı zamanda çocuklarına kültürlerarası bir deneyim sunan bir rehberdir. Bu deneyim, çocukların dünya vatandaşı olmalarını destekler ve onları sadece kendi kültürlerinin sınırlarını aşmaya, aynı zamanda daha geniş bir dünya görüşü kazanmaya yönlendirir. Yabancı dil bilen bakıcılar, çocukların hayatlarına kültürlerarası bir zenginlik katmanın yanı sıra, dil öğrenme sürecini eğlenceli, etkileşimli ve anlam dolu kılarak, onların gelecekteki başarılarına ışık tutar.

Yabancı Dil Bilen Bakıcılar 

Çocuklarda Yabancı Dil Öğrenme Nasıl Olur?

Küçük bir çocuğun beyni, beş yaşına geldiğinde %90 oranında gelişmiştir. Bu nedenle, bir bebeğin ve çocuğun hayatındaki ilk yıllar çok önemli olan dönemleridir. Bu süre zarfında bebeğinize stimülasyonu, beslenmeyi, bakımı ve ebeveynliği doğru yapmalısınız. Bir çocuğun tam potansiyel duruma ulaşması için ebeveyn olarak mümkün olan en iyi şansı ve olanağı ona sunmalısınız.

Dünyada yapılan erken çocuk dönemi üzerine bir çok  araştırma göstermektedir ki çocukların beslenme, sağlık, öğrenme, oyun ve koruma dahil olmak üzere kaliteli bakıma erişebilmesi için “erken çocukluk gelişimi” dönemine ciddi yatırım yapılması gerektiğinin uzmanlar altını çiziyor. “Erken eğitim ortamında, çok küçük çocuklara günde sadece bir saat oyunla ikinci bir dil öğrenmeye başlama fırsatı vermek mümkündür.

“Bunun, yabancı dil (İngilizce) bilen bakıcı ile bebeğin 2.dil öğrenmesi hakkında nasıl düşündüğünüzün çocuk üzerinde büyük etkisi var.”

Yine başka bir 280 bebek üzerine yapılan araştırmalara göre; bebek beyni ve yabancı dil gelişimi üzerine yıllarca süren I-LABS firmasının yaptığı araştırmaya göre “yedi (7) aylık ila 33,5 aylık bebeklere 18 hafta boyunca günde bir saat İngilizce seansı verilirken, bir başka gruba ise İspanyolca seansı veriliyor. “Her iki çocuk grubu da 18 haftanın sonunda İspanyolca ve İngilizceyi hızlı öğrendiği tespit edildi.

Çocukların ana dili olan İspanyolca’nın yanı sıra İngilizce öğrenirken öğrenme becerisinin gelişmeye devam ettiği ve ikinci bir dille tanışmaktan “olumsuz” olarak hiç bir şekilde etkilenmediği de tespit edilmiştir. 

Yabancı Dil Bilen Bakıcı Fiyatları 

2024 bakıcı ücretleri için Yabancı dil bilen bakıcı ve dadı adayları arasında yapılan araştırmaya göre 2024 yılında Türkiye’de yabancı dil bilen bakıcı fiyatları aşağıdaki listedeki şekildedir:

  • Filipinli Bakıcı; Yatılı kalabilen 1200$ dolar başlarken, Gündüzlü çalışan ise 1000$ dolardan başlamaktadır. 
  • Ugandalı, Ganalı ve diğer Afrikalı İngilizce bilen yabancı bakıcı-lar; 500$ – 700$ dolar arasında iken, yatılı ise 650$ ila 850$ arasında talep ederken,
  • Faslı, Tunuslu, Cezayirli bakıcı ise gündüzlü için 500$ – 700$ dolar arasında ücreti olup yatılı kalabilen bakıcı ise 650$ ila 850$ arasında olup
  • Etiyopyalı, Endonezyalı, Nepalli bakıcı ücreti ise gündüzlü 800$ – 1000 $ dolar iken, yatılı ise 900 $ – 1.200 $ dolar arasında ücret talep etmektedir.

Yabancı Dil Bilen Bakıcı Arıyorum

Yabancı dil bilen bakıcı arıyorum, diyorsanız. Doruk Danışmanlık, bebek ve çocuğunuz için en ideal İngilizce, Rusça, İspanyolca, İtalyanca, Fransızca ve Almanca ve diğer yabancı dil bilen bakıcı ile dadı adayını olabildiğince kısa sürede temin eder. “Yabancı dil bilen bakıcı ararken ve seçerken dikkat edilmesi gerekenleri” yazımızda sizlerle paylaşacağız.