Yaşlı Felçli Hasta Bakıcısı

Felç, sıklıkla sinir sistemindeki, özellikle de omurilikteki hasarın neden olduğu tıbbi bir durumdur. Yaşlı Felçli Hasta, bir kişi motor kaybı (kas fonksiyonu kaybı) ve duyu kaybı (etkilenen kısımda duyu kaybı) yaşar. Ancak fizyoterapi ile vücudun doğal gücünü yeniden kazanabilir ve koruyabilir. Felçli Yaşlı Hasta Bakıcısı görevi veya sorumluluğunu üstlenen kişilerin belirli yeteneklere aynı zamanda niteliklere sahip olması gerekir. Felçli kalan yaşlı yakınlarınıza nasıl yardım edebileceğinizi öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Felçli Yaşlı Hasta Bakıcısı

Felçli yaşlı hasta bakıcısı; Felç tedavisi ve bakımı hakkında bilgili aynı zamanda en az 1 yıl deneyimli olması gerekir. Felçli hasta bakıcıları; sabırlı, merhametli, bilgili, tecrübeli ve bu mesleği profesyonel olarak yaparken aynı zamanda severek yapmalıdır. Felç hastalığı özel olduğu kadar bakıcısı da bakımı da belirli gereksinimleri bulunan profesyoneller tarafından yapılmalıdır.

Felç Hastalığı Nedir?

Felcin yaygın nedenleri arasında felçler, omurilik yaralanmaları ve multipl skleroz gibi sinir bozuklukları ile oluşur. MS gibi benzeri hastalıklar, bel altı felci ve geçici yüz felcine neden olur. Parapleji her iki bacağı da tutarken, kuadripleji tüm uzuvları etkiler.

Felç Türleri

Hemipleji; Felç vücudun bir tarafını etkilerse. Hemipleji olarak bilinir
Dipleji; Felç vücudun her iki tarafını da etkiliyorsa. Dipleji olarak bilinir.
Monopleji; Felç vücudun bir uzvu veya bölgesi ile sınırlıysa
Parapleji; Felç vücudun alt yarısını etkiliyorsa
Kuadripleji: Felç, tüm uzuvların ve gövdenin kısmen veya tamamen kullanılmamasına neden olursa. Tetrapleji olarak da bilinir.

Felç Nedenleri

Felç çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilse de en yaygın nedenleri şunlardır:
Sinir ve beyin kanaması kaynaklı beyin felci
serebral palsi kaynaklı yüz felci
Multipl skleroz kaynaklı ayak felci
Spina Bifida kaynaklı omirlik felci
Beyin tümörü kaynaklı beyin felci
ALS kaynaklı kısmi felçli

Felç belirtileri nelerdir?

Felç, nefes alma ve kalp atış hızı gibi diğer vücut fonksiyonlarını etkileyebilir. Durum, etkilenen bölgedeki diğer vücut sistemlerini de içerebilir. Felç türüne bağlı olarak, aşağıdakiler için risk altında olabilirsiniz:

 • Nefes almada zorluk, öksürme ve pnömoni riski.
 • Kan pıhtıları ve derin ven trombozu (DVT).
 • Konuşma veya yutma sorunları ( disfaji ).
 • Depresyon ve anksiyete .
 • Erektil disfonksiyon ve cinsel sorunlar.
 • Aşırı yüksek tansiyon (otonom disrefleksi) veya düşük tansiyon (ortostatik hipotansiyon) ve kalp problemleri.
 • İdrar kaçırma ve bağırsak kontrolünün kaybı .
 • Basınç yaralanmaları (yatak yaraları) ve sepsis.

Felç nasıl tedavi edilir?

Kalıcı felç için bir tedavi yoktur. Omurilik kendini iyileştiremez. Bell’in felci gibi geçici felç, genellikle tedavi olmaksızın zamanla geçer.

Fiziksel, mesleki ve konuşma terapisi felce uyum sağlayabilir ve işlevi iyileştirmek için egzersizler, uyarlanabilir ve yardımcı cihazlar sağlayabilir. Bu rehabilitasyon hizmetleri, her tür felci olan kişilerin bağımsız yaşamalarına ve daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olmalarına yardımcı olabilir.

Diğer bakım, felcin nedenine ve sizi nasıl etkilediğine bağlıdır. Sağlık uzmanınız aşağıdakilerle birlikte rehabilitasyon önerebilir:

 • Kendinizi beslemenize veya sürmenize izin veren uyarlanabilir ekipman.
 • Tekerlekli sandalye, scooter, koltuk değneği ve baston gibi yardımcı ekipmanlar.
 • Diş telleri gibi ortez/protez cihazlar.
 • Bilgisayarlar, aydınlatma sistemleri ve telefonlar için sesle etkinleştirilen teknoloji.

Felçli Yaşlı & Hasta Bakımı Ücretleri

Gündüzlü çalışma saatleri arasında çalışan Felçli ve hasta bakıcı ücreti 15.500-26.000 TL arasında değişirken, yatılı hasta refakatçisi ücreti ise 15.000-26.000 TL arasında ücret talep eder. 12 saat için gündüz çalışan kişiler için günlük refakatçi ücreti 600-1.000 TL iken, 24 saat yatalak hasta refakatçisi fiyatı ise 1.000-2.000 TL arasındadır.

Felçli Hasta Bakıcısı Arıyorum

Felç hastalığı bulunan yakınınız için (Felçli) hasta bakıcısı arıyorum, diyorsanız. Doruk Bakıcı Danışmanlık; size ve hasta yakınız için tüm gereksinimlere sahip profesyonel Felçli hasta bakıcısı temin eder. 

Call Now Button