Filipinli bakıcı çalıştırmanın faydaları

Türkiye’de saygın ve saygıya önem veren aileler tarafından ev hizmetleri sektöründe ilk olarak 35 – 40 yıl önce filipinlibakıcı ile Cruise gemilerindeki tatillerde keşfetmesi ve tanıştığı filipinli bakıcı, dadı veya housekeeper diye tabir edilen ev yardımcısı bayanı ülkemize yasal izinlerini alarak getirmesi ardından ise villa, yalı veya malikane tarzı evlerde kahya olarak çalıştırmaya başlatmıştır.

İlerleyen zaman içerisinde işverenler ev işlerinde yardımcı olarak çalıştırdığı filipinli ev yardımcısı‘nın aslında bakıcılık hizmeti verebileceğini profesyonel, saygılı, eğitimli, dürüst, güler yüzlü, merhametli ve çalışkan insanlar olduğunu fark etmesi ile kahyalık dışında iyi bir bakıcı ve dadı olduğunu keşfedip zaman içerisinde bebek ve çocuk bakıcısı olarak çalıştırmak üzere ülkemize yeni filipinli bakıcılar getirtmiştir.

Filipinli Bakıcı Çalıştırmanın Faydaları Nelerdir?

Filipinli bakıcı çalıştırmanın faydaları, bebek ve çocuk için fazla olduğu kadar ebeveynler içinde ciddi fayda sağlayan ülkesinde almış olduğu bebek ve çocuklar için profesyonel bakıcılık ile aynı zamanda iyi yabancı dil (İngiizce) konuşabilen bakıcı olmaları sayesinde çocuklara hızlı ve iyi derecede İngiliz dilini öğreten bakıcıdır.

Filipinli bakıcı çalıştırmanın faydaları ise hem bebek ve çocuk için hem de ebeveynler için neler olduğunu sırası ile inceleyelim:

1.Profesyonel 

Filipinli bay veya bayan fark etmeksizin hangi sektörde yada iş alanında çalışıyor olursa olsun yapacağı işin gerekliliklerini ve görev tanımını iyi bilen profesyonel çalışan kişilerdir. Bebek veya çocuk bakımı oda olsa görevi bunun için gerekli eğitimleri alan en profesyonel şekilde işini yapan eğitimli, tecrübeli ve referanslı çalışan bakıcılardır. 

 

2.Güvenilir 

Filipinli bakıcı için güven ve güvenilirlik çok önemlidir. Kendisine güven duyulması konusunda gerekli tüm özeni gösteren, kendisine güven duyulması konusunu önemseyen genellikle evde yatılı kalabilen bakıcı oldukları için her koşulda güvenilirliği ön planda tutan ideal ve güvenilir kişilerdir. Filipinli bakıcının bu özelliği çalışan yada ev hanımı olan anneye, bebek veya çocuğunda aklı kalmadan güvenilir bir bakıcı ile çalışmanın farkını yaşatacaktır.

3.Eğitimli

Filipinli bir bakıcı ülkesinde minimum kolej eğitimi alarak veya üniversitelerin farklı bölümlerinden mezun olup fakat ülkesinden deniz aşırı diye tabir edilen başka bir ülkeye bakıcı, dadı veya ev yardımcısı olarak çalışmaya gidebilmesi için zorunlu olan belirli eğitimi alarak çalıştırılabilen eğitimli bakıcılar olduğunu söylemek isteriz. Filipinli bebek bakıcı veya çocuk bakıcısı olarak Türkiye’ye bir filipinli dadı getirilebilmek yada filipinli bakıcının herhangi bir ülkeye çalışmak üzere gidebilmesi için belirli eğitimleri alması ve oryantasyon sürecini tamamlaması zorunludur. Eğitimli bir bakıcı ile büyüyen çocuklar çalışan anne babanın eksik kaldığı okul öncesi çocuğu hazırlama konusunda ebeveynlere ciddi destek olur.

4.Öğretici

Filipinli bakıcı yada dadı eğitime ve kişisel gelişim konusunda kendini geliştirmeyi seven aynı zamanda üniversite mezunu kişiler olması, bebek yada çocuk gelişimi hususunda sahip olduğu bilgiler dahilinde çocuğun öz bakımı için gerekli tüm özeni, titizliği gösteren profesyonel bakıcılardır. Ayrıca ilgilendiği bebeğe veya çocuğa iyi derecede denebilecek şekilde akıcı ve hızlı İngilizce konuşmayı öğretir, ailelere de İngilizce konuşma konusunda sık sık pratik yapma fırsatı sunar. 

5.Çalışkan

Filipinliler hangi sektörde çalışıyor olursa olsun, işlerine olan saygıları, kültürleri ve yaşam tarzları onları çalışmaya ve çalışırken ise çalıştığı işverene karşı sorumluluk duygusu ile alacağı ücretin her zaman hakkını vermeyi prensip edinmiş güvenilir çalışandır. 

6.Uyumlu ve Arkadaş Canlısı

Filipinli bakıcı çalışacağı aile ve çocuk ile hızlı uyum sağlayabilen, aile ortamını seven ve kalabalık ortamda yaşamayı benimsemiş kendisi ile barışık, küçük bir jest yada sürprizlerle bile mutlu olabilen saygılı, hoşgörülü ve kurallara uyan uyumlu kişilerdir. Filipinli bir bakıcı veya dadı aynı zamanda çocuğunuz için iyi bir bakıcı olurken aynı zamanda ona oyun ablası yada arkadaşlığı da yapar. 

7.Sadakatli 

Çalıştığı işveren aileye en çokta bebek veya çocuğa içten bağlanan, dostluğu ve bağlılığı önemseyen içten olan insanlardır. Çalıştığı veya çalışacağı aile ile uzun süreler aynı evde yaşayabilen, çocukla yakaladığı enerji sayesinde arasında duygusal bir bağ oluşturan filipinli bakıcı belirli bir zaman sonra ailenizin bir parçası olur. Filipinli insanlar için aile kavramı çok kutsal olup ailesine sahip çıkmak yaşam tarzlarında en önem verdiği değerdir. 

8.İnançlı

Filipinliler dini inançları yüksek olup dua ve ibadet etmeyi inancına göre yaşayan kişilerdir. Genellikle sık sık kilise ziyareti yapan ülkemizde ise uygun oldukları ve inancına göre önemli bir gün olan pazar gününde kilise ziyareti yaparak dua ve ibadetini gerçekleştirir. İnançları gereği iyi bir insan olmak her din de ve toplumda olduğu gibi Filipinliler içinde tartışmasız çok önemli bir konudur. 

9.Merhametli ve Sevgi Dolu

Filipinliler geleneksel olarak iyi insan olmayı prensip edinmiş, merhametli ve küçük bir mutluluk verecek olay ile bile mutlu olabilen, enerjik ve eğlenceli yapıları gereği sevgi dolu insanlardır. Şiddet, kavga veya kaos ortamında olmayı sevmezler, bu tarz bir duruma maruz kalmaları halinde duyduğu rahatsızlıktan dolayı bulunduğu ortamdan hemen ayrılır. Bu duygusal ve mutlu yapılarının bebek veya çocuğunuza sevgi, saygı ile birlikte merhamet olarak yansıyacağını görebilirsiniz. Örneğin; filipinli bir bakıcınız var ise dans ederek, müzik dinleyerek, şarkı söyleyerek bile çok yüksek mutluluk yaşadığına şahit olabilirsiniz. 

10.Referanslı

Filipinli bakıcı, dadı veya ev yardımcısı kişiler hakkında Dünya’nın neresinde olursa olsun, yaptığı işin hakkını vererek yapması sayesinde bir çok aileden referans alabilen, güvenilir ve eğitimli bakıcıdır. Örneğin; filipinli bakıcı ile çalışan 100 aileye filipinli bakıcı hakkında nasıl bir yorum yaparsınız, diye sorulacak olsa kesinlikle 100 ailenin 95’i iyi bir referans verir. 

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz aslında faydalar niteliğindeki maddeler, filipinli bakıcıların özellikleri nedir? sorusunun da en temel cevabıdır. Filipinliler, titiz, nazik, saygılı ve güler yüzlü kişilerdir.