Filipinli Bakıcı Tutmanın Avantajları

Yeni doğan bebek için çocuk bakıcısı olarak bir filipinli bakıcı tutmanın bir çok avantajı bulunduğunu söyleyebiliriz. Filipinli bakıcı tutmanın ailelere kazandırdığı artısı kadar tabiki eksi tarafları da bulunmaktadır. Çocuğunun kendi dili dışında 2. bir dili iyi derecede konuşabilmesi, özellikle de İngilizce bilen bakıcıdan yabancı dil öğrenmesi bir çok ebeveynin evladının geleceği için önemli bir konu olduğunu bilinmektedir. Bu yazımızda bir filipinli bakıcı çalıştırmanın eksi ve artılar hakkında da kısaca bilgiler verirken ilk olarak öne çıkan filipinli bakıcı tutmanın avantajları nelerdir? bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz.

Filipinli Bakıcı Tutmanın Avantajları 

Filipinli bakıcı ile bebek ve çocuklar;

 • daha kaliteli ve mutlu büyür,
 • daha hızlı sosyalleşir,
 • daha disiplinli ve sorumluluk sahibi olarak büyür, 
 • kişisel gelişimine katkı sağlayan aktivite, etkinlikler ile zeki geliştiren oyunlar oynar, 
 • daha hızlı iyi bir İngilizce öğrenir ve konuşabilir,
 • ebeveynlerin gözü arkada kalmaz ve kendilerine daha fazla vakit ayırabilir.

Filipinli Çocuk Bakıcısı Ne İş Yapar?

Filipinli bebek ve çocuk bakıcısı; özellikle yenidoğan veya 0 -24 ay arası ile 3 ila 7 yaş arasında bebek bakımını üstlenen filipinli bakıcı yada dadılar, çocuğun a’dan z’ye tüm ihtiyaçları ile yakınen ilgilenir. Aşağıdaki hizmetleri sunar:

 • bebek & çocuğun beslenmesini sağlar,
 • uyku düzeni oluşturur, sağlıklı ve en uygun saatler içerisinde uyumasını sağlar,
 • çocuğun kıyafetleri, odası ve oyuncakları sterilize edilerek hijyenik olmasını sağlar,
 • kıyafetlerini yıkatır, kurutur, ütüler ve dolaba yerleştirir,
 • odasını temizler, havalandır, oyuncakları toplar,
 • nevresimlerini en uygun şekilde günlük olarak değiştirir,
 • beyin motorunun gelişimine katkı sağlayacak etkinleri ve oyunları oluşturur,
 • sosyalleşmesini sağlar,
 • kreşe, parka, denize, ve oyun gruplarına gider,
 • sağlıklı bir iletişim kurar,
 • iyi derece de İngilizce öğrenme, yazma aynı zamanda konuşmasını sağlar,

Filipinli Bebek Bakıcısı Görev ve Sorumlulukları Nedir?

Filipinli bakıcı; Yenidoğan bebek bakıcısı arayan çocuğunun yabancı dil (İngilizce) bilen bakıcı ile büyümesini arzu eden anneler için Filipinli bakıcı hizmeti son yıllarda en popüler bakıcılık hizmetleri arasında yer alıyor.

Filipinli bebek bakıcıları, belirli disiplin ve kurallar içerisinde çalışmakla yükümlü olup bebek bakıcısı olarak çalıştırmak istediğiniz filipinli dadının görevini ve sorumluluklarını önceden belirlemenizi öneririz. Bir dadı yada filipinli bakıcının görevi ve sorumluluklarını maddeler halinde belirlemeniz, sizlere deneyimli aynı zamanda güvenilir bakıcı bulmanın yanı sıra seçerek çalıştırmanıza avantaj olacak anahtar niteliğinde bir ipucudur. Bebek bakıcısının görevleri ve sorumlulukları her ne kadar belli başlı olsa da bebeğin yaş grubuna göre bazı kriterler değişkenlik gösterir. 

1.Filipinli, Bebeğin Sağlıklı Beslenmesine Dikkat Eder

Bebek bakıcısı, bebeğin mama yada ek gıdalar ile sabah, öğlen ve akşam olmak üzere beslenmesi konusunda  anne ve babanın talimatlarına birebir uymalıdır. Bebeğe ebeveynin yasak olarak belirlediği veya alerjisi bulunan gıdalar kesinlikle yedirilemez. Bir sefer bir şey olmaz diyerek verilecek herhangi bir gıda, bebeğin alerjisinden kaynaklı çok büyük sağlık sorunlar ile karşı karşıya bırakabilir, hatta ölümle bile sonuçlanabilir.

2.Filipinli, Bebeğin Uyutulması ve Uyku Düzenini Oluşturur

Bir bebek için hayati önem taşıyan maddelerden biri ise uyku düzeni olduğunu söyleyebiliriz. Bebeğin uyku düzeni bebeğin büyüme evresinde gelişimini ciddi anlamda etkileyen kriter olduğu bilinmektedir. Bebek bakıcısından, anneler bebeğin doktorundan aldığı tavsiye yada kendisinin belirlediği saat aralığı kadar uyutulmasını ister. Örneğin;

Bebeklerin Sağlıklı Uyku Süreleri Nedir?

 • Yenidoğan bebekler, günde toplam yaklaşık 11-18 saat uyurlar. 3 veya 4 kez gündüz uyumaları da vardır.
 • 2-3 aylıkken 3-4 saat aralıksız uyur ve beslenmek için uyanır. 
 • 3 aylık olduklarında bebeklerin %71’i tüm gece boyunca uyurlar.

Ebeveynlerin belirlediği zamana göre bakıcılar; bebekleri uyutur ve zamanı gelince uyandırarak düzenli gece uykusunu oluşturur.

3.Filipinli, Bebeğin Vücut Bakımı, Masajı ve Banyosunu Yaptırır

Bebeğe doğru ve dikkatli bir şekilde banyo yaptırılması oldukça önemli bir konudur. Üşütebilir ve bebeklerin her zaman banyo yapması sakıncalı olduğu bilinmektedir. Bebeklere, haftada bir kez banyo yaptırmak yeterli olacaktır. Bebeklerin saç derisi 1 kereden fazla yıkanmamalıdır. Çünkü bebeklerin saç derisi yetişkinlerdeki gibi kısa sürede yağlanmaz ve kirlenmez. Özellikle kış aylarında bebeklere banyo yaptırırken 15 dakikadan fazla banyoda kalmamaları tavsiye edilir.

Bebeklerin ciddi belirlik alerjik reaksiyonlar nedeni ile tahriş vb. yara olabileceğinden sık sık sağlıklı şekilde dezenfekte edilmeli ve organik kremler ile bakımı yapılır.

4.Filipinli, Bebeğin Doktor ve Aşı Kontrolü Takip Eder

Özellikle çalışan annenin bazı bebekle ilgili kontrolleri yada işlemleri unutması mümkün olabilir. Bu durumda iyi bir bebek bakıcısı görevini ve sorumluluğunu bilerek ilk olarak anneye bebekle ilgili doktor kontrolünün yada aşı zamanın yaklaştığını haber verir, sonrasında ise anne ve babanın vakti yoksa onayı ile güvenlik tedbiri alınarak bebeği doktoruna götürerek gerekli işlemleri yaptırır.

5.Filipinli, Bebeğin Kıyafetlerini Temizler ve Ütüler

Günümüzde bir çok anne artık bebeğinin kıyafetlerini organik özel deterjanlar ile temizlenmesini ve düzenli olarak ütülenerek dolaba yerleştirilmesini ister. Bebek kıyafetleri de artık günümüz de deterjanları gibi bebek tekstil ürünleri de organik olarak üretilmektedir. Bebek bakıcısı, annenin belirlediği talimatlar doğrultusunda yada organik bebek kıyafetlerinin yıkama talimatları doğrultusunda yıkar ve ütüler.

6.Filipinli, Bebeğin Odasının Düzeni ve Hijyenik Olmasını Sağlar

Filipinli bir bebek bakıcısı ev temizliği yapmaz, fakat bebeğin odasınının hijyenik olmasını sağlar. İdeal bir bebek bakıcısının en öncelikli görevleri arasında olup sorumluluğunu bilerek bebeğin odasını düzenli havalandırır. 

Bebeğinin odasının temizliği kadar, gerek kazalara yol açmamak gerekse sağlığın etkileyecek bir oyuncağın yerde bulunmaması için bebek odası düzenli olmalıdır. Bebek bakıcısı, bebeğin oyuncaklarını ve mama arabasının hijyenini her zaman sağlamalıdır.

7.Filipinli, Bebeğinizle Tatile ve Seyahatinize Eşlik Edebilir 

İyi bebek bakıcısı, bakımını üstlendiği bebeği yalnız bırakmadan her yer de bakımını üstlenir. Örneğin; bebek bakıcısı seçerken bakıcıdan neler beklediğinizi önceden belirlemenizi önermiştik. Neler beklediğinizi ve hangi işleri yapacağını ek talep ettiğiniz işleri yada durumları bebek bakıcısı adayınıza söylemekten açıkça çekinmeyin. Anlaşmanıza bağlı olarak bakıcınızla sizle tatile, seyahate veya yazlık evinize gelerek bebek bakıcısı görevine evdeki sorumluluklarını bilerek bakmaya devam eder. 

Filipinli Bakıcı Fiyatları Nedir?

Son yıllarda ülkemizde çok fazla talep edilen ve özellikle yasal (çalışma izni) izinleri alınarak Türkiye’ye getirilen Filipinli bakıcı fiyatları, bakıcının eğitimi, yaşı , iş deneyimi, vereceği bakıcılık hizmetleri ve referanslar gibi niteliklere göre farklılık gösteriyor. Ayrıca filipinli çocuk bakıcısının yapacağı iş, bakmakla yükümlü olduğu çocuk sayısı, çalışma şekli gibi kriterlerin dışında görev ve sorumlulukları da fiyatı etkileyen maddeler arasında yer alıyor. Genel olarak aylık ücretleri ($) dolar olarak ödendiğinden Filipinli bakıcılar, çocuk gelişimi konusunda eğitimli, ilk yardım eğitimli aynı zamanda sertifikalı olup yetenekli ve sorumluluk sahibi oldukları için bakıcı ücretleri: 1.000 dolar ile 1.400 arasında olup diğer bakıcı adaylarına göre maaşları daha yüksektir. 

Filipinli Bakıcılar Nasıl Çalışır?

Filipinli bebek ve çocuk bakıcısı, ailenin ihtiyaçları doğrultusunda veya yaşadığı şehire göre tam zaman olarak (yatılı) veya İstanbul, Ankara veya İzmir’de yaşıyor ise aile haftanın 5 günü çalıştırabileceği (gündüzlü) filipinli bakıcı tutarak avantajlarından faydalanabilir. 

Filipinli bakıcılar hakkında daha fazla bilgi için “filipinli bakıcı” yazımızı okuyabilirsiniz. 

Call Now Button