Filipinli bakıcı ile Ugandalı bakıcı arasındaki farklar

Yeni doğan bebek veya çocuğunun bakımı için çalışma hayatına kısa bir ara veren anneler; iş hayatına tekrar dönmeye hazırlanırken tam zamanlı (yatılı) yada haftanın 5 günü çalışabilecek günlük çalışan gündüzlü yabancı bakıcı tutmak için bakıcı danışmanlık ile görüşmelere başlar. Bakıcı tutmaya karar veren ebeveynler, yabancı bakıcılar arasında en çok tercih edilen ve konuşulan filipinli bakıcı yada ugandalı bakıcı (afrikalı bakıcı) bilgi edinmek istemektedir. 

Filipinli Bakıcı ile Ugandalı Bakıcı Arasındaki Farklar Nedir?

  • Filipinli bakıcı adayını diğer bakıcılardan ayıran en belirgin fark, Dünya’da yaklaşık 50’den fazla ülkede evde bakım hizmetlerinde uzun yıllardır tercih edilen bakıcılık hizmeti veren İngilizce bilen bakıcıdır.
  • Ugandalı bakıcı, özellikle Türkiye’de son 5 yıl içerisinde ön çıkan Yabancı dil olarak İngilizce bilen Afrikalı bakıcıdır.
  • Filipinli bakıcının, %70 üniversite mezunu iken %30 ise kolej (lise ve 2 yıllık ön lisans) mezunu eğitimli bakıcıdır.
  • Ugandalı bakıcının, %50’si lise, ön lisans ve lisans mezunu eğitimli bakıcıdır.
  • Filipinli bakıcı nüfusunun % 5’ı kadarı Müslüman olup Uganda ise nüfusunun % 40’ı Müslümandır. 
  • Filipinli bakıcılar; sabırlı, enerjisi yüksek, sosyal ve eğlenceli minyon bir kişiliğe sahiptir. Ugandalı bakıcı ise biraz daha sakin ve genel olarak ağır bir karektere sahip afrikalı bakıcıdır.
  • Filipinli bakıcı; dadı mesleğini profesyonel bir meslek olarak Dünyada icra ederken, Ugandalı bakıcı ise son yıllarda özellikle ülkemizde çalışan bakıcılardır. 
  • Filipinli bakıcı ücretleri 1.000 $ Dolar ile 1.400 $ dolar arasında iken Ugandalı bakıcı fiyatı ise 700 $ ile 900 $ dolar arasındadır.
  • Filipinli bakıcı; ülkesinden çalışacağı ülkeyi gitmeden önce zorunlu olarak bebek ve çocuk bakıcısı, dadılık hizmeti ve bebek hemşiresi mesleğini yapmak için eğitim alan sertifikalı bakıcılardır.  

Filipinli Bakıcı Ne demek?

Filipinli bakıcı; yabancı dil (İngilizce) bilen yeni doğan bebek bakıcısı ve çocuk bakıcısı arayanlar tarafından her geçen gün talebi artan yabancı bakıcılardır. Filipinli dadı, ebeveynlerin çocuklarını gönül rahatlığı ile teslim edebileceği eğitimli, deneyimli ve referanslı bebek ve çocuk bakıcısı mesleğini profesyonel çalışan kişidir. 

Filipinli Bakıcı

Ugandalı Bakıcı Ne demek?

Ugandalı bakıcı, yabancı dil (İngilizce) bilen yeni doğan bebek bakıcısı ve çocuk bakıcısı yada ev işlerine yardımcı kadın arayanlar tarafından ev yardımcısı olarak tercih edilmektedir. Türkiye’deki afrikalı bakıcı grubundaki yabancı bakıcıdır.

Ugandalı Bakıcı

Filipinli ve Ugandalı Bakıcı İçin Oturma ve Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Bakıcı arayanlar, bir çok yatılı kalabilen Türk bakıcı sorunundan dolayı evde bakıcı olarak İngilizce bilen filipinli bakıcı yada ugandalı bakıcı çalıştırmak istiyor. Evde çalıştırmak istenen bebek bakıcı veya çocuk bakıcısı yada yaşlı ile hasta bakıcısı için ev hizmetleri sektöründe çalıştırmak istenen bakıcı için çalışma bakanlığına başvuru yapılarak çalışma izni alınmalıdır. Evde yabancı bakıcı için çalışma izni yurt içi ve yurt dışından olmak üzere 2 şekilde evde yabancı bakıcı için çalışma izni başvurusu yapılarak alınır. Evdeki bakıcım için oturma izni veya çalışma izni nasıl alabilirim? diyorsanız.

Oturma ve Çalışma İzni Nedir?

Evde Yabancı Bakıcı Çalıştırmak İçin Kimler Başvuru Yapabilir? Oturma izni, yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye’ye giriş yapmasından itibaren vize süresi veya vize muafiyeti süresi bitmeden önce, daha fazla süre ülkede kalabilmek için Göç idaresi müdürlüğü e-ikamet randevu sistemi üzerinden başvuru yaparak oturma izni alır. Oturma izni ayrıca diğer adı ile ikamet izni olup bir yabancının ev hizmetleri sektöründe veya ticari işletmede yabancının çalışması yasak olan meslekler dışındaki işlerde yasal olarak çalıştırılabilmesi için çalışma izni almadan önce alması zorunlu olan izin belgesidir.  

Çalışma izni ise; ev hizmetleri sektöründe (bebek,çocuk, yaşlı yada hasta bakıcısı) veya ticari işletmede personel olarak çalıştırmak istenen işçi ve işveren anlaşarak çalışma bakanlığına başvuru yaparak almak zorunda olduğu izin türüdür.

 

Call Now Button