Adım 2: Bebeğinizi yüzü yukarı bakacak şekilde battaniyenin üzerine yerleştirin.

Başı battaniyenin katlanmış kenarının üzerine oturmalı ve vücudu düz bir şekilde alt köşeye doğru uzanmalıdır.

Adım 3: Bebeğinizin sol kolunu düzeltin.

Ardından battaniyenin sol tarafını alıp sol kolunun ve göğsünün üzerine sarın. Battaniyeyi sağ kolunun ve sırtının altına sokun. Bu noktada bebeğinizin sol kolu kapalı olacak ama sağ kolu serbest kalacak.

Adım 4: Altını kaldırın.  

Battaniyenin alt köşesini bebeğinizin vücudunun üzerine katlayın ve ilk katın altına, çenesinin altına sokun. Bebeğinizin sağ kolunu düzeltin ve battaniyenin sağ tarafını bebeğinizin vücudunun üzerine çekin ve sol tarafının altına sokun.

Adım 5: Battaniyeyi sabitleyin.

Battaniyenin altını hafifçe bükün ve bebeğinizin altına sokun.

Akılda tutulması gereken birkaç önemli nokta: Kundak sıkıca oturmalı ancak çok sıkı olmamalıdır. Bebeğinizin göğsü ile battaniye arasına iki ila üç parmağınızı yerleştirebilmelisiniz ve bacaklarını serbestçe hareket ettirebilmesi için battaniye kalçalarının etrafında gevşek olmalıdır.

Bebeğiniz kollarını serbest bırakmayı tercih ediyor gibi görünüyorsa, bir veya iki kolunu kundaktan çıkarabilirsiniz.

Bebeğiniz sımsıkı saramayacağınız kadar kıpır kıpırsa, bir ara verin ve tekrar denemeden önce küçüğünüze kıvranmalarını gidermesi için birkaç dakika verin. Ancak bebeğiniz her zaman kundaktan sıyrılmaya çalışıyor gibi görünüyorsa, o bir hayran olmayabilir (tüm bebekler değildir!) veya kundak için fazla aktif olabilir.

Her iki durumda da alternatif bir kundak kullanmayı (cırt cırtlı veya fermuarlı bir kundak gibi) denemek veya kundaklamayı tamamen bırakmak iyi bir fikirdir, çünkü bebeğiniz uyurken tekmelenen bir battaniye boğulma veya boğulmaya neden olabilir. risk.

Bir prematüre kundaklama yöntemi farklı mı? Kundaklama, prematüre bebekler için tam zamanında yeni doğanlar için olduğu kadar yatıştırıcıdır. Ancak ellerini yanlarında düzleştirmek yerine önünde göğsünde birleştirmeyi düşünün, bu bazı prematüreler için daha rahatlatıcı olabilir.

Şansınız, kısa sürede bir kundaklama uzmanı olacaksınız. Ancak emin değilseniz, bebeğinizin çocuk doktoruna sorun. Kundaklama becerilerinizi kontrol edebilir ve tam olarak doğru anlamadıysanız bazı yararlı ipuçları paylaşabilir.

Bir şal ile bebek nasıl kundaklanır?

Kundaklama fikrini seviyor ama battaniye kullanmak istemiyor musunuz? Cırt cırtlı veya fermuarlı kundak örtüleri, battaniyeler kadar güvenlidir ve katlama veya katlama gerektirmeden aynı faydaları sağlar. Özel talimatlar, satın aldığınız sargıya göre değişir. Ancak genellikle battaniyelere göre ustalaşmaları daha kolaydır ve çözülme olasılıkları çok daha düşüktür.

Bebekler için “Kundaklama” güvenlimidir?

Bebek uykusu ve battaniye genellikle birbirine karışmaz, bu kundaklamayı tehlikeli yapar mı?

Kundaklamanın tamamen risksiz olmadığı doğrudur. Ancak Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), doğru şekilde yapıldığı ve diğer güvenli uyku yönergelerine uygun olarak uygulandığı sürece kundaklamanın yenidoğan bebeğinizi daha iyi uyumaya teşvik edebileceğini söylüyor .

Çok gevşek olan veya uyku sırasında açılan kundak battaniyeleri bebeğin yüzünü kapatabilir ve boğulma potansiyeli yaratabilir.

Risk, kundaklanmış bebeklerin ekstra sağlıklı uyuma eğiliminde olması gerçeğiyle daha da artar. Dolayısıyla, yüzleri kundak battaniyelerle örtülürse, uyanma ve pozisyon değiştirme olasılıkları daha düşük olabilir.

Özellikle bebeğinizin kalçalarını çok sıkı saran kundak battaniyeleri de iyi değildir. Sıkı kundaklar bebeğinizin doğrulmasını engeller veya bacaklarını bükerek kalçalarına, eklemlerine ve kıkırdaklarına zarar verebilir.

Sağlıklı kalça gelişimini teşvik etmek için, kundak altının, tıpkı kundaksız sırt üstü yatan yeni doğmuş bir bebekte doğal olarak olduğu gibi, bebeğinizin bacaklarının yukarı ve dışarı doğru bükülmesini sağlayacak kadar gevşek olması gerekir. Ayrıca, kundaklamanın bebeğinizin bacaklarını istediği zaman düzeltmesine ve esnetmesine izin verdiğinden emin olmak isteyeceksiniz.

Bebeğinizi doğru şekilde sarmak, küçüğünüzü daha sağlıklı uyumaya teşvik ederken, size de gönül rahatlığı sağlar (böylece siz de biraz uyuyabilirsiniz!). Akılda tutulması gereken bazı önemli kundaklama güvenlik ipuçları:

  1. Sıkıca kundaklayın ama çok sıkı değil. Kundağın üst kısmında, battaniye ile bebeğinizin göğsü arasına iki üç parmağınızı sığdırabilmelisiniz. Kundak alt kısmı, bebeğinizin bacaklarının bükülü ve dışarı doğru genişlemiş halde kalması için yeterince gevşek olmalıdır.
  2. Bebeğinizi her zaman sırt üstü uyutun. Kundaklıyor olsanız da olmasanız da en güvenli pozisyondur. Battaniyenin altını da bebeğinizin altına sıkıştırdığınızdan emin olun.
  3. Bebeğinizi serin tutun. Kundaklama , ani bebek ölümü sendromu (SIDS) riskini artırabilen aşırı ısınmaya neden olabilir . Odayı rahat bir sıcaklıkta tutun (yıl boyunca 68 ila 72 Fahrenheit derece arasında). Ve bebeğinizi fazladan katlar halinde sarma dürtüsüne karşı koyun – bir çift pijama ve kundak battaniyesi onu rahat ettirmek için muhtemelen yeterlidir. Terleme, nemli saçlar, kızarık yanaklar, isilik ve hızlı nefes alma, bebeğinizin çok sıcak olduğunun olası işaretleridir. Genel bir kural olarak, bebeğinizi giyeceğinizden bir kat daha fazla giydirin.
  4. Gece uykusu ve kısa uykular için kundaklayın. Kundaklama, bebeğinizin gündüz ve gece daha sağlıklı uyumasına yardımcı olabilir. Gece boyunca onu küçük bir burrito battaniyesinin içine sokmak sizi gerginleştiriyorsa, güvenli kundaklama ve uyku yönergelerine bağlı kaldığınız sürece, yatmadan önce kundaklamanın şekerleme sırasında kundaktan daha riskli olmadığını bilin. Ayrıca sık sık yemek yemek için uyandığından, onu kontrol etmek için pek çok yerleşik fırsatınız olacak. Ama uyurken kundağını kontrol etmek içinize ekstra rahatlık veriyorsa, daha sık bakmaktan çekinmeyin.   

Yeni doğmuş bir bebeği kundaklamamak doğru mu?

Pek çok ebeveyn, kundaklamanın yeni doğan bebeklerini yatıştırmanın anahtarı olduğunu iddia eder. Ancak bebeğiniz hoşnut görünmüyorsa, bunun kesinlikle gerekli olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz.

Gerçek şu ki, her bebek kundaklamayı sevmez. Bazıları kundakları kısıtlayıcı buluyor ve her seferinde özgürce savaşmaya çalışacaklar. Yani sarılmak bebeğinizi sakinleşmekten çok çıldırtıyorsa, bunu yapmak zorunda değilsiniz.

Yine de tamamen pes etmeden önce, bazı alternatifleri denemek isteyebilirsiniz. Bebeğiniz kollarını dışarı çıkarmak istiyor gibi görünüyorsa, kollarını kundak battaniyesinden çıkarmayı deneyin. Ekstra özgürlük, kundaklamayı onun için daha çekici hale getirebilir.  

Tekme atmayı seven küçük bir çocuğunuz var mı? Cırt cırtlı bir kundak (bunları fırlatmak daha zordur ve bazı bebeğin kollarını kundak “kanatları” ile emniyete alır) veya fermuarlı bir koza veya uyku tulumu kundak hibriti (daha fazla bacak hareketine izin verir) ile daha iyisini yapabilir. .

Bebeğinizin en çok neyi sevdiğini bulmak için birkaç farklı kundak denemeniz gerekebilir – ancak bir kez yaptıktan sonra, bebek bezinin sızması veya tükürmesi durumunda elinizin altında fazladan olması için birkaç tane stoklayın.

Ve hiçbiri uygun görünmüyorsa? Devam etmekten çekinmeyin. Sevmiyorsa bebeğinizi kundaklamaya zorlamanıza gerek yok.

Bebeğimi kundaklamayı ne zaman bırakmalıyım?

Kundaklama yeni doğan bebekler için akıllıca bir hareket olabilir. Ancak battaniyelerinden kurtulabilen daha büyük bebekler için tehlikelidir. Sarılmak, yaşlarına uygun motor becerileri uygulamalarını engellediği için daha büyük bebeklerin sağlıklı gelişimine de engel olabilir.

Peki kaç yaşında kundaklamayı bırakmalısınız ? Ufaklığınız daha aktif hale geldiğinde ve dönmeye başladığında bırakmak isteyeceksiniz , bu 2 ay gibi erken bir tarihte olabilir, ancak genellikle 3 veya 4 ay civarında olur.

Bebeğiniz kundaktan çıkıp büyüdükten sonra bile, bir battaniyeyle uyumak için hala çok küçük. Güvenli uyku yönergelerine bağlı kalmaya devam ederken onu rahat tutmak için bir uyku tulumu deneyin . Bu giyilebilir battaniyeler ekstra bir sıcaklık katmanı sağlar ve bazılarında bebeklerin kundaklarından daha rahat geçiş yapmasına yardımcı olmak için tasarlanmış özellikler bulunur.

Kundaklama ilk başta göz korkutucu olabilir, ancak içiniz rahat olsun: Ebeveynler, bebeklerini uzun süredir uykuları için sarıyorlar ve pratik yapmak için pek çok fırsatınız olduğu için, siz de tekniğinizi hızla mükemmelleştireceksiniz.