Erken çocukluk gelişimi ve dönemi nedir?

Erken çocukluk gelişimi, bebek ve çocukların doğumdan beş yaşına kadar doğru besin zinciri ile sağlık beslenmesinin erken çocuk gelişimini ciddi anlamda desteklediği yapılan araştırmalar ile tespit edilmiştir.

Erken Çocukluk Gelişimi Nedir?

Erken çocukluk gelişimi ve dönemi, çocukların doğumundan itibaren beş yaşına kadar olan gelişimi ve dönemdir. Sağlık, beslenme, oyun, öğrenme ve koruma dahil olmak üzere 5 temel dönemi içerir. Erken çocukluk gelişimi ile büyüyen bir çocuğun fiziksel, bilişsel, dilsel ve sosyo-duygusal 4 gelişim alanınıda etkiler.

Erken Çocukluk Gelişimi Neden önemlidir?

Bir çocuk beş yaşına geldiğinde, beyninin %90’ı gelişmiş olur. Bu dönem de doğumdan itibaren okula kadar geçen zamanın hayatlarının en önemli zamanı olduğu anlamına gelir. Erken çocukluk gelişimi için desteğe erişemeyen daha gelir durumu kötü ve marjinal evlerden gelen çocuklar belirgin bir dezavantaja maruz kalmaktadır. İlk yılların desteği olmadan beş yaşında okula başlarlarsa, sınırlı bir kelime dağarcığı ve öğrenme becerileri olacaktır.

Sağlıklı beyinleri ve vücutları için ihtiyaç duydukları şeylere sahip olan ve olmayan çocuklar arasındaki gelişimsel farklılıklar, dokuz aylıkken ortaya çıkabilir. Bu erken çocukluk gelişimini içeren aylar ve yıllardaki yetersiz bakım, beslenme ve bilişsel uyarımın etkileri ömür boyu sürebilir.

Kaliteli besleyici bakımın beş temel alanı

1.Beslenme

Bebek ve çocuklar, emziren anneler ve hatta hamile kadınlar için beslenme desteği ile erken çocukluk gelişimi, çünkü kronik yetersiz beslenmenin yaklaşık %20’si annenin yetersiz beslenmesi nedeniyle doğumdan önce başlar. Yeterli beslenmeyi destekleyen erken yaş programları arasında ilk altı (6) ay sadece anne sütüyle beslemenin teşvik edilmesi, annelere ve yürümeye başlayan daha büyük çocuklara gıda ve besin takviyeleri sağlanması yer alır.

2.Sağlık

Küçük çocuklar için kritik öneme sahip olan, hamile kadınlar için doğum öncesi yada sonrasındaki beslenme ve sağlık kontrolleri sürecidir. Doğru ve sağlıklı beslenme ile doktor kontrolü, aşı vb. sağlık kontrolleri ile yapılır. Bu müdahaleler arasında temiz içme suyuna erişim, el yıkama uygulamaları, tuvalet olanakları ve çocuk bezlerinin uygun şekilde kullanılmasıda yer alır.

3.Oyun

Oyun ve erken öğrenme fırsatları, sağlıklı gelişim için fiziksel destek kadar önemlidir. Bebekler ve küçük çocuklar için bu, ev ziyaretleri, bakıcılar için eğitim ve kaliteli çocuk bakımına erişim dahil olmak üzere yetişkinlerle tutarlı beslenme ve duyarlı iletişimi veya “hizmet et ve geri ver” etkileşimlerini destekleyen müdahaleler anlamına gelir. Daha büyük çocuklar için okul öncesi programlar, erken öğrenme, oyun oynama ve ilkokuldaki başarının temelini oluşturan sosyal ve duygusal becerileri geliştirme için önemli fırsatlardır.

4.Öğrenme

Öğrenme yeteneği doğum öncesi anne karnında ve sonrasındaki ilk 5 yaşına kadar geçen dönem içerisinde erken çocukluk gelişimi etkileyen kriterleri edinme ile cidi anlamda doğru orantılı olup yazımızın başında da önemini paylaştık.

5.Koruma

Çocuk koruma, sağlıklı erken gelişimi sağlamanın önemli bir bileşenidir. Bu, çocukların uygun yasal statüye sahip olmaları ve eğitim gibi hizmetlere erişimlerinin en doğru şekilde sağlanması doğumdan itibaren başlar. Çocuk koruma ayrıca, küçük çocukların anne baba dışındaki bakıcılardan şiddet veya ihmal görmemelerini veya yakın çevrelerinde sürekli güvensizlik ve şiddete maruz kalmamalarını sağlamayı da içerir.

Erken çocukluk gelişimine daha fazla yatırım yapılması gerekiyor

Erken yaşlardaki bakımın önemi tamamen kanıtlanmış olsa da, sıfır ila beş yaş grubuna yapılan yatırım hala çok azdır.