Ev Yardımcısı Nasıl Eğitilir?

Hayatımızın bir noktasında sorumluluklarımız dayanamayacak kadar fazla olabilir ve günlük sorumluluklarınıza destek olacak güvenilir ve tecrübeli ev yardımcısına duyulan ihtiyaç, hayatınızı önemli ölçüde değiştirebilir.

Tebrikler ve şanslısınız, size yardımcı olacak ve hayatınızı kolaylaştıracak en uygun bir ev yardımcısı buldunuz. Aslında, Filipinli ev yardımcısı tutmanızın amacı size evin içerisinde yardımcı olmaktır, ancak her şeyden önce, onun evi tanımasına ve “Ne, Nerede ve Nasıl” ile ilgilenmeye başlaması konusunda ona rehberlik etmesine yardımcı olmak için kendinize yardım etmelisiniz. Yeni personelinizi ilk olarak eğitim ve yönetim gereklidir ve yeni ev yardımcınızı eğitmek ve yönetmek için yapabileceğiniz şeyler şunlardır:

1. Açık Olun

Ne yapması gerektiği konusunda %100 net değilseniz, bir görevi yerine getirmesi için birine güvenemezsiniz. Yardımcınız için günlük bir rutin belirleyerek başlayın, zaman zaman ona başvurabilmesi için haftalık bir zaman çizelgesi hazırlamak isteyebilirsiniz.

Kişisel tercihler değişir ve aynı görev farklı kişiler tarafından farklı şekilde yapılabilir. Ve farklı bir zaman alabilir. Bir süreç ve bir yöntemle yapılan bazı işleri tercih ediyorsanız, onlara da aktarın. Örneğin, kısa talimatlar vermenin yanı sıra: ona işlerin nasıl yapılmasını tercih ettiğinizi gösterin, ev işlerinin ne sıklıkta yapılmasını istediğinizi açıklayın ve evinizdeki ev aletlerini ve temizlik aletlerini nasıl kullanacağı konusunda ona rehberlik edin. Her evin kuralları, her işverenin iş beklentisi farklıdır.

Gelecekte rahatsız olmaktan kaçınmanın yanı sıra, yardımcınıza kendinizin ve/veya diğer aile bireylerinin kişisel sınırlarını ve alışkanlıklarını, bilinmeyenlere kapıları açmamak gibi uyulması gereken temel ev kurallarını ve uygulamalarını bildirmeniz de önemlidir. Unutmayın, ilk etapta yardımcınızı iyi yönlendirmezseniz, yardımcınızı suçlayamazsınız.Onu suçlamaya hakkınız yoktur. 

2. Sabır ve Anlayışlı Olun 

Bir insan kaynakları şirketi, ev hizmetçinize bazı temel eğitim becerileri kazandırabilirdi, ancak işverenin yine de ev içindeki yardımcınıza kendi ev kurallarınızı, tercihlerinizi ve aile kültürünüzün temelinde eğitmeniz ve yönetmeniz gerekecekti. Ev hizmetçisi çocuklarınıza bakacaksa, yardımcının çocuklarınızın alışkanlıklarına alışması ve çocuklarınızın ona alışması biraz zaman alacaktır. Aynı şekilde, ev yardımcısı yaşlı anne-babanıza bakmak için tutulursa, hemen alışamayabilir veya yeni yardımcıya açılmayabilir. Sabır burada anahtardır.

Aile için yemek pişirmek üzere işe alınan ev yardımcılarının yemek pişirme tarzlarını hane halkınınkiyle uyumlu hale getirmeleri gerekir. Bunun için işverenlerin, aile üyelerinin her birinin gıdaya olan ilgilerini ve alerjilerinin ana hatlarını belirlemek için biraz zaman ayırmaları gerekir. Ona alışmak için biraz zaman ve sürekli pratik yaptırmak gerektirir, bu nedenle onlara karşı sabırlı ve anlayışınız çok önemlidir.

 İyi bir iş yapıp yapmadıklarını bilmeleri için yardımcı tarafından yapılan tüm görevler hakkında tutarlı ve yapıcı geri bildirimde bulunun. Teşekkür edin, emeğine değer verdiğinizi gösterin. Ancak, evdeki yardımcınızı veya yapılan işi sevmiyorsanız, sözlü veya fiziksel olarak kötü davranışlara başvurmayın, onlarla sabırlı olmaya çalışın, aksi takdirde sorunlar peşinizi bırakmaz. Ayrıca, herhangi bir yanlış anlaşılmayı veya genel huzursuzluğu gidermek için yardımcıya danışmanlık verip veremeyeceklerini görmek için hizmetçinizi aldığınız danışmanlık ile konuşmayı düşünebilirsiniz.  

3. Karşılıklı Güven Oluşturun

Güven, birinin yapması gerekeni yapmak için karakterine, yeteneğine, gücüne veya gerçeğine güvenmektir. Örnek olarak liderlik edin ve yardımcınıza olan bağlılığınızla güvenilir olun. Bu, dolaylı olarak yardımcınızı size olan bağlılığıyla aynı şeyi yapmaya itecektir. Bir şeyi yapacağını söylediğinde, yapabileceğini ve aynı zamanda ona güvenin. Araştırmalar, başkalarına inanmanın, onların yapacaklarını söyledikleri şeyleri yapacağına güvenilmesinin, güvenin gelişmesinin önemli bir öncüsü olduğunu gösteriyor. İnsanlar kendilerine güvenildiklerini hissettiklerinde gerçekten daha iyi performans gösterirler, yardımcınıza onlara güvendiğinizi gösterin ve daha güvenilir olacaklardır.

4. Onu Tanıyın

Yardımcının geçmişi ne olursa olsun, yardımcınız tıpkı sizler gibi saygı görmeyi hak eden diğer insanlar gibidir. Kişisel düzeyde sizinle ve sizin için çalışanları tanımak, temellerinizi sağlamlaştırmanın en hızlı yollarından biridir. Resmi olmayan konuşmalar yoluyla aileleri, sevdikleri ve sevmedikleri şeyler ve hobileri hakkında bilgi edinin ve nihayetinde onları bir insan olarak neyin harekete geçirdiğini bileceksiniz. Kendinizle ilgili kişisel anekdotlar paylaşarak buzu kırabilirsiniz, böylece yardımcınız açılma konusunda daha rahat hissedecektir.

Arada bir, belki de yardımcınızı yapılan iyi işler ve yapılan yardımlar için küçük şekillerde veya bir günlük izin gibi teşvikler veya ihtiyaç duyduğu küçük bir hediye ile ödüllendirmek isteyebilirsiniz. Evdeki yardımcınıza iyi ve adil davranmak, maddi ve manevi faydalar sağlayacaktır.

SONUÇ

Her şey zaman zaman katlanılamayacak kadar fazla olabilir. Türkiye gibi dost canlısı ve misafirperver bir ülkede bile, evdeki yardımcınız  zaman zaman sendeleyebilir. Kendine yardım etmesi için ona yardım edin. Artık ihtiyaç duymayacağınız güne kadar bu uyum döneminde onu eğitmeniz, yönlendirmeniz, yönetmeniz ve ona yardım ederseniz. Daha sonrasında ise kendi başına her şeyi mükemmel bir şekilde yapabilir.

Mutlu bir çalışan her zaman işleri verimli bir şekilde yapmaya çalışacak ve hatta size yardım etmek, evi temizlemek ve çocuklarınıza ve yaşlı anne-babalarınıza bakmak için çabalayacaktır. Doğru iletişim ve makul beklentilerle başlayan bu konuda sağlıklı bir işveren-çalışan ilişkisi ve iyi bir eğitim çok önemlidir.

Doruk Danışmanlık olarak sizleri, yardımcılarımız dinliyoruz. Anlıyoruz. Danışmanlık yapmak için buradayız.

dorukdanismanlik.com.tr’de her işverenin ihtiyaçları ve tercihleri ​​bakımından benzersiz olduğunu biliyoruz.

Bakıcı, dadı ve yardımcınızdan istediğiniz kriterleri bizimle paylaşın – bunlar arasında uyruk, yaş, din, medeni durum, iş deneyimi ve diğerlerinin yanı sıra beklenen maaş aralığı yer alır.

Call Now Button