Evde Bakıcı veya Yardımcı Varsa Mahremiyet Nasıl Korunur?

Aileniz için çalışmak üzere bir bakıcı, dadı ve ev hizmetlisi tuttuğunuzda, evinizde fazladan bir kişi olur. Bu tam olarak daha fazla kişisel anınızı paylaşabileceğiniz aile üyeniz değil, ama bir şekilde haftada 6 veya 7 gün 24 saat evde olması gerekiyor! Onun mahremiyetine nasıl saygı duyabilirsin ve aynı zamanda senin mahremiyetine de saygı duyulması gerektiğini anlamasına nasıl izin verebilirsiniz? Bunu düşünmeye başlayabilirsiniz.

Evinizde çalışan etraftayken mahremiyetinizi korumanın bazı etkili yolları var. Öğrenmek için okumaya devam edin!

1.Ev Yardımcınızın Mahremiyetine Saygı Duymak

Önce onun mahremiyetine saygı duymakla başlayın, evinizde doğru standardı ve saygılı tutumu belirleyin. Ve bir rol model olun. Yapabileceğiniz ilk şey, yardımcınızın aile bireyi olduğunu hissettirin ve ona saygı duyun. İlk olarak, yardımcınızı mesai saatlerinden sonra rahatsız etmemeye çalışmalı ve dinlenme günlerinde asla rahatsız etmemelisiniz. Ailesi ve arkadaşlarıyla konuşması, dinlenmesi veya boş zaman aktiviteleri yapması için ona biraz özel alan vermelisiniz.

İkincisi, odasının kapısını kapatmasına izin verin ve odasına asla kamera kurmayın! Yardımcınızın her hareketini izlemeniz gerektiğini hissedebilirsiniz ancak bunu yapmak çok yanlış çünkü onun özel alanını ihlal ediyorsunuz. Makul bir mazeret olmadan kamera kurmak da yasa dışıdır. Empoze etmeden boş zamanının tadını çıkarmasına izin verin ve karşılığında, ailenizle yalnız zaman geçirmenize izin vermesi gerektiğini anlayacaktır. Bu, kişisel cep telefonundaki mesajlarını kontrol etmek için geçerlidir. İşvereniniz sizi 7/24 izliyorsa veya eşyalarınızı kontrol ediyorsa nasıl hissedersiniz?

Evdeki yardımcınızın da kendi mahremiyetine düşkün olacağını unutmayın. Buna saygı gösterin ve önce kapıyı çalın ve onay vermeden odasına girmeyin.

2.Evde Bir Ev Yardımcısıyla Gizliliğinizi Korumak

Bir yardımcı tuttuktan sonra kendi mahremiyetinizin kaybolduğunu hissedebilirsiniz. Ailenizle televizyon izlemek istediğinizde aniden yardımcınız gelir ve oturur. Partnerinizle samimi bir sohbet yapmak istediğinizde, aniden yardımcınız kapıda belirir ve şimdi odasına geri dönüp dönemeyeceğini sorar. Çocuğunuzla parkta biraz kaliteli zaman geçirmek istediğinizde, yardımcınız da sizinle gelmek için gönüllü olur. Çoğu durumda, onu reddetmek veya yapmamasını söylemek utanç verici olabilir. Çünkü kaba ve bencil görünebilir. Bununla birlikte, sizinle yardımcınız arasında sağlıklı bir ilişki beslemek için şu adımları atmalısınız:

İlk olarak, yapabileceğiniz en faydalı şey, yardımcınız için bir çalışma programı “zaman çizelgesi” oluşturmaktır. Çocuğunuza ne zaman bakması gerektiğini, ev işlerini ne zaman yapması gerektiğini ve ne zaman dinlenmesi gerektiğini çok net bir şekilde listelemelidir. Dinlenme zamanının sizin aile zamanınız olduğunu ve aynı zamanda evde ailesiyle konuşabileceği için aile zamanının olduğunu ona çok net bir şekilde açıklamalısınız. Ayrıca eve geldiğiniz anda çocuklarınızla ilgilenmeyi bırakmasını da isteyebilirsiniz, örneğin eve geldiğinizde yardımcınız çocuklarınıza “Anneniz burada, teyze şimdi odasına dönecek!” diyebilir. Onun çalışma zamanı ile özel zamanı arasında ve ayrıca o zaman onun çalışma zamanı ile sizin ailenizin zamanı arasında net bir sınır olacaktır.

İkinci olarak, yardımcınıza, herhangi bir konuda yardımına ihtiyacınız olmadığında veya izin günlerinizde çocuklarınıza bakmanın tüm sorumluluğunu üstleneceğinizi, böylece yalnızca ev işleriyle ilgilenmesi gerektiğini söyleyebilirsiniz. Yardımcınız çok minnettar olacak ve ayrıca çocuklarınızla veya kendiniz için biraz özel zaman geçirebileceksiniz. 

Üçüncüsü, ona dışarıda yapacak bir şey verebilirsiniz. Örneğin ona ekstra izin vererek izin yapmasını isteyebilirsiniz. Bu durumda, ondan dışarda keyifle vakit geçirmesini isteyebilir veya çocukları oyun alanına götürmesini isteyebilirsiniz.

Son olarak, yardımcınız Türkiye’de hiç arkadaşı olmadığı için dinlenme gününde dışarı çıkmaktan hoşlanmıyorsa veya para biriktirmeyi tercih ediyorsa ve/veya sadece dinlenmek istiyorsa, bu biraz zor olabilir. Yapabileceğiniz şey, dilini geliştirmek, yemek pişirmek için zenginleştirme derslerine kaydolmak veya hatta sadece oda kapısını kapatmasına izin vererek film izlemek veya müzik dinlemek ve hatta bir film izlemek gibi boş zamanlarını geçirmesine izin vermektir. Dinlenme günlerinde odasında keyif yapmasına izin verin.

Call Now Button