10 Yaygın Bakıcı Sorunu Nasıl Çözülür?

Türkiye’deki güvenilir yabancı bakıcı danışmanlık şirketimize yaşanan sorunları nasıl çözebilecekleri ile gelen sıkça sorulan sorular. Evde çalışma ilişkinizi nasıl idare etmek istediğiniz genellikle size bağlıdır. İlk kez bir yardımcınız olsun ya da olmasın, ailenizle birlikte kaldığı süre boyunca ortaya çıkabilecek bazı sorunları yine de tahmin etmelisiniz. İşte evdeki yardımcınızla birlikte yaşamayı bekleyebileceğiniz 12 yaygın sorun ve bunları nasıl kolayca önleyip yönetebileceğiniz:

1. Aile Bireyleri İle Anlaşamıyor

Evdeki yardımcılar , aileden aileye geçiş yaptıklarında genellikle kültür şoku yaşarlar. Ailenizin kültürüne asimile olmakta zorlanacak, bu nedenle onlarla anlaşamama şansı olabilir. Yapabileceğiniz şey, onunla oturup durumla ilgili bakış açısını sormaktır. Aynı zamanda, yaşanan sorun konusunda ortada buluşmalarına yardımcı olacak bir uzlaşma oluşturmak için aile üyesiyle konuşun! Sonuç olarak, evde bir yardımcıya sahip olmak, başka bir aile üyesine sahip olmak gibidir.

2. Dürüst Değiller

Bir ev hizmetçisinin dürüst olmadığını söylediğimizde kültürel farklılıklar da dahil olmak üzere birçok faktör devreye girer. Bu konuda en önemli nokta tüm beklentileriniz konusunda açık olun. Ve onlara soru sormalarına izin verin. Bir sıkıntısı olduğunda size anlatmasına ve sizle paylaşmasına izin verin. Sizden korkmasına değil, saygı duymasına ihtiyacınız var. Başka bir aile de sıkça korkutulmuş bir yabancı, yeni ailesi yani sizin yanınızda pek dürüst olmasını beklemeyin. Dürüstlük; kültürel, ırksal veya karakter ile ilgili değildir. Yaşanan ve yaşatılanlarla bağlantılıdır. 

3. Her Zaman Telefon İlgileniyor

Evdeki yardımcınızın işinin başlangıcından itibaren ev kurallarını belirlemeniz akıllıca olacaktır. Telefonunu sık kullanmak da dahil olmak üzere istemediğiniz şeyleri ona açıkça söyleyin. Telefonunu sadece acil bir durumda, mola saatlerinde ve izin günleri veya saatlerinde kullanabileceğini söyleyin. Ayrıca, telefonuyla işlerini yaparken karşılaşabileceği tehlikeleri de ona açıklayın. Bu kuralları anladıktan sonra, onları bir müddet takip ediniz.

4. Sizi ve Ailenizi Rahatsız Eden Kötü Alışkanlıkları mı Var

Sizi rahatsız eden konularla ilgili onunla doğrudan konuşun, ancak günde iki kez veya özellikle bazı dış mekan görevlerini yaptıktan sonra duş almalarını istediğinizde anlayışlı, kibar ve saygılı olun. Suçlayıcı sözler söylemekten kaçının çünkü bu duygular onları incitebilir ve onları strese sokabilir.

5. Sınırları Anlamıyorlar

Evdeki yardımcınızı büyükanne ve büyükbabanıza bakması için görevlendirdiğinizde, onlara gereken saygıyı göstermelidir. Yaşlılarla kaba konuştuğunu gördüğünüz durumlar varsa, davranışlarını değiştirmesini ve yaşlılara karşı daha sabırlı olmasını hatırlatmalısınız. Ona Türkiye kültüründeki saygı kavramını, yaşlılara her zaman saygı ve ciddiyetle nasıl davranıldığı gibi sakince açıklayın.

6. Bir Ev İşine Çok Fazla Zaman Harcarlar

Markete gitmek sadece makul bir süre almalıdır. Bu nedenle, hizmetçiniz yarım gün sürdüğünde, verimliliğinde bir sorun olmalı! Genellikle, bununla ilgili sorun dil engeli olabilir. Bunun nedeni, kişinin ne satın alması gerektiğini anlayamaması olabilir, bu nedenle her şeyi listenizden kontrol etmesi uzun zaman alır. Türkiye’de Türkçe konuşan bir hizmetçiniz varsa , sorun olmaz. Bunu yapmazsanız, Türkçe dil becerilerini geliştirmek için izin günlerinde alabileceği dil kursları önerin! Bundan sonra yardımcınızla daha iyi bir çalışma ilişkiniz olabileceğini kim bilebilir!

7. Sürekli ağlıyor

Evdeki yardımcınız da sizinle kaldığı süre boyunca kendi ailesinin yaşadığı zorluklarla karşılaşabilir. Bu evlilikle ilgili bir sorun veya finansal bir sorun olabilir. Bu süre zarfında, anlayışlı olmaya çalışın ve kendinizi onun yerine koyun. Evinden gelen kötü haberler işini ve sağlığını etkileyebileceğinden, ona kulak vermek yardımcı olabilir. Gerçek endişenizi gösterin ve ona herhangi bir yardıma ihtiyacı olup olmadığını sorun, yoksa iyileşmesi ya da yas tutması için biraz izin almasına izin verin. İşinin kalitesini büyük ölçüde etkileyebileceğinden, duygularını da takip etmelisiniz.

8. İzin Günü ve Zamanında Sorun Çıkarıyor

Hizmetçiniz planlanan izin gününü reddediyorsa, bunun bir nedeni olmalı . Seni etkilemenin yolu bu olabilir ya da fazladan paraya ihtiyacı var. Eğer öyleyse, endişelerinizi dile getirin çünkü eğer izin almazsa, o zaman huzursuz olabilir ve aşırı çalışabilir ve kötü performans gösterebilir. Ayrıca,  ona zamanını daha iyi yönetmeyi öğretebilmeniz ve görevlere boğulmaktan kaçınmanız için görevlerini yeniden düzenleyebilirsiniz. Onu izin günlerinde de tadını çıkarabileceği açık hava etkinlikleriyle tanıştırın. Onu hafta sonu aktivitelerine katılması konusunda teşvik etmek de rahatlamasına yardımcı olabilir!

9. Hata Yapıyor ve Söylemiyor

Evdeki yardımcınızın çok dikkatli olduğunu bilseniz bile kazalar her zaman olur. Bu nedenle, bir şeyi kırarlarsa veya aile üyesi gözetimi altında hastalanırsa, derhal size haber vermelidir. Bu kazalar olduğunda, onu geri göndermeyeceğinize veya hizmetçi acentesine şikayet etmeyeceğinize dair güvence verin, çünkü bu onu korkutur ve potansiyel olarak sizden bir şeyler saklamasına veya gelecekte size yalan söylemesine yol açabilir. Bunun yerine, başınıza gelenler hakkında bilgilendirilmenin önemini dikkatlice açıklayın, böylece işler ters gittiğinde konuşabilirler.

10. Açık ve Dürüst Olmaktan Korkuyor

Çoğu zaman, çalışmak için Türkiye’ye  gelen yabancı yerli yardımcıların anlatacak en ilginç hikayeleri vardır! İlginç hikayeleri olan insanlarla bağlantı kurmayı seven biri olabilirsiniz, ancak hizmetçiniz açılmayı reddediyor. Otoritenizi kaybetmekten korktuğu için olabilir ve siz onu saygısızlık etmekle suçlayabilirsiniz. Ona hala saygısını kabul ettiğinizi ve hikayelerinden bazılarını sizinle paylaşmasını istediğinizde sınırları aşmadığını söyleyebilirsiniz.