Evde Hasta Bakım Hemşiresi

Evde hemşire hizmetleri; yenidoğan bebek & çocuk, cerrahi bir müdahale yani ameliyat öncesi ve sonrası hastaların tedavisinin daha özel bir şekilde yapılabilmesi için ihtiyaç duyulan sağlık hizmetidir. Hastalığın tedavisi konusundaki uzman özel hemşiresi ile tedavi ve kontrol süreci daha doğru şekilde yapılır. Genellikle 65 yaş üstü yaşlı aile büyüğü anne veya babaya bakılması için evde sağlık hizmeti personelleri talep edilir. Evde bakım hizmetleri; yaşlı & hasta bakıcı, refakatçi, bebek (nicu) hemşireleri, yoğun bakım hemşiresi ve diğer özel hemşireler tarafından yapılır.

Evde Hasta Bakım Hemşiresi Ne İş Yapar?

Hastasının tüm tıbbi ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlü olan hemşirenin görev ve sorumluluklarını şu şekilde listenebilir; 

  • Hasta bakımındaki gereklilikleri değerlendirme ve planlama,
  • Hastayı muayene ve tetkikleri için hazırlama,
  • Cerrahi yani ameliyat öncesi ve sonrası hastaya bakım sağlama,
  • İlaç, kan basıncı, şeker, ateş ölçümlerini takibi ve serumlarının uygulama, 
  • Hastanın tıbbi durumlarını doktoruna rapor etmek ve durumlarındaki değişiklikleri takip etme,
  • Hastadan kan örneği alarak raporlama yapma,
  • Araba kazası, yanık, kalp krizi ve felç gibi acil tıbbi durumlarda anında müdahale,
  • Hastanın fiziksel aktivitesine ve en uygun beslenmesine dikkat etmek,
  • Hastaya ruhsal olarak motivasyon desteği verme,
  • Hastanın temiz, titiz ve hijyenik bir ortamda yaşamasını sağlamak,

Yenidoğan & Yoğun Bakım Bebek Hemşiresi mi Arıyorsunuz?

Genellikle asıl işi yenidoğan ve bebek yoğun bakım ünitesinde çalışan bir bebek hemşiresidir. Yenidoğan & Yoğun Bakım Ünitesi (NICU) hemşireliği, hasta veya prematüre bebeklerin yanı sıra doğumda sorun oluşan bebeklerin bakımıyla ilgilenen uzman hemşirelerdir. NICU hemşireleri, yenidoğan bebek hastalarla çalışma deneyimi kazanmış ve potansiyel olarak bununla ilgili bir alanda sertifika almış kayıtlı bebek & çocuk hemşiresidir. Yenidoğan bebek hemşiresi olarak çalışmak için Doruk iş ilanları ile özgeçmiş kaydınızı oluşturabilir veya ofisimize gelerek kayıt olabilirsiniz. 

Yenidoğan Bebek Hemşiresi Nedir?

Birincil hastaları hasta ve/veya prematüre bebekler veya çeşitli doğum kusurlarıyla dünyaya gelen bebeklerdir. Bu hastaların, umutla sağlıklı olana ve eve gidecek kadar veya evde gelişene kadar, bazen haftalarca veya aylarca bakıma ve izlenmeye ihtiyaçları vardır. Bu süreci en profesyonel yöneten bu alanda uzmanlaşmış hemşirelerdir. 

Hasta Yoğun Bakım Hemşiresi

Yoğun Bakım Hemşiresi; yoğun bakım ünitelerinde ağır hasta veya yaralı hastalara uzman bakım sağlar. Onlar, çok disiplinli bir ekibin parçası olarak çalışan, son derece eğitimli ve yetenekli güvenlik açısından kritik profesyonellerdir. Yoğun bakım veya yoğun bakım hemşireliği, özellikle yüksek bağımlılık, yaşamı tehdit eden koşullar yaşayan hastalarla ilgilenen uzmanlık gerektiren meslektir.
Cerrahi, travma, koroner, tıbbi, pediatrik, yanıklar, kardiyotorasik ve yüksek riskli üniteler dahil olmak üzere yoğun bakım hemşirelerinin çalışabileceği bir dizi yoğun bakım uzmanlığı vardır.

Yoğun bakım ünitesindeki hemşireler, optimal hasta bakımını sağlamak için genellikle doktorlar, danışmanlar, fizyoterapistler ve diğer çeşitli uzmanlardan oluşan multi disipliner bir ekiple birlikte çalışır .

Yoğun bakım hemşireliği, uzun saatler (gece vardiyaları dahil), kapsamlı hasta bakımı ve yüksek basınç koşulları nedeniyle zihinsel ve fiziksel olarak zorlayıcı olabilir. Yoğun bakımdaki hastalar genellikle kararsız olduğundan ve hızlı fizyolojik düşüş yaşayabileceğinden, yoğun bakım hemşireleri hızlı bir şekilde karmaşık kararlar verebilmelidir.

Yoğun Bakım Hemşiresinin Görevleri 

Yoğun bakım hemşiresinin görevleri, prosedürler sırasında doktorlara yardımcı olmak, hastaların yaşamsal belirtilerini kontrol etmek, kan örnekleri almak, ventilasyon ve yaşam destek ekipmanını yönetmek ve tanı testleri sipariş etmek olabilir. Yoğun bakım hemşiresi ayrıca ilaç verebilir ve hastalara banyo ve giyinme gibi kişisel bakım sağlayabilir.