Filipinli bakıcı’nın görevleri ve fiyatları

Filipinli bakıcı; özellikleri arasındaki trend olmuş ve ailelerin seçmesindeki popüler nitelikleri  arasında “disiplinli & çalışkan” bakıcılar olmalarıdır. Filipinliler, profesyonel bir meslek olarak gördükleri bakıcı, dadı veya yardımcı işindeki görev sorumluklarını bilerek yasal çalışma izini ile çalışan ciddi deneyimli ve eğitimli bakıcılardır. İngilizce bilen bakıcı arayanların, bebek & çocuk bakıcısı olarak tutması ve seçmesinin bir numaralı tercihi filipinli bakıcı olmasının görevlerini yerine “dakiklik & kurallara uyum” sağlaması özelliği ile görevini yerine getirmesidir. 

Filipinli Bakıcı Ne İş Yapar?

Dünyada veya Türkiye’de İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Adana başta olmak üzere diğer illerde İngilizce bilen bakıcı ararken tesadüf eseri “Google” arama motoru bakıcı fiyatları ararken yada daha önce filipinli bakıcıları sosyal medya hesabında gezinirken Instagram hesabında #filipinlibakici hashtag etiketi tanımış ailelerin, merak ederek sorduğu sıkça sorulan sorular en başında “filipinli bakıcı ne iş yapar?” yer almaktadır. 

Filipinli bakıcının en belirgin görevi ve sorumluluğu arasında, gündüzlü veya yatılı kalarak evde bakımını üstlendiği bebek & çocuğa hızlı olarak iyi derecede yabancı dil (İngilizce) konuşabilmesini öğretmesidir. Filipinli, profesyonel olarak mesleğini yaparken genellikle “newborn baby care” veya ” nanny” olarak çoçuk bakmayı tercih eder. Örneğin; filipinli bakıcı veya dadı genellikle sadece yenidoğan bebek veya çocuk bakımı yapmayı tercih ederken, aile ile anlaşmasına bağlı olarak anneye yardımcı olarak ev işi yapar. Filipinli, ev işlerine yardımcı ihtiyacı olan anneye ev temizlik işinde de destek verir. 

Filipinli Bakıcının Görevleri ve Sorumlulukları 

Filipinli bakıcının asli görevleri ve sorumlulukları, ebeveynler tarafından bakıcı danışmanlık yada siteleri aracılığı ile arayarak bulma sürecine başlamadan önce belirlemelidir. Ebeveynler filipinli dadı arama fikrini uygulamaya geçirmeden önce kendi bebek & çoçuğunun bakımında dikkat edilmesi gerekenleri, kuralları yada nasıl yetiştirilmesi istediği ile birlikte yöntemini belirlemeli aynı anda bir bakıcıdan neler beklediğini, bebek bakıcısının görev ve sorumluluklarını belirleyerek, maddeler halinde listelemelidir. Bu işlem rehber niteliğinde filipinli bakıcı arayanlara kılavuz olur. 

1.İyi Derecede ve Hızlı İngilizce Öğretir 

Bu başarılı bir özelliği olmasının yanı sıra, birincil görevi ve sorumluluğu olduğunu bilerek bebek & çocuğa oyun, oyuncak, şarkı vb materyalleri kullanarak hızlı İngilizce öğretir. Türkçe konuşmamaları da çocuğun İngilizce öğrenme sürecini daha da hızlandıran etkendir.  

2.Sağlık ve Kaliteli Beslenmesini Sağlar

Bebek & çocuğun beslenmesi konusunda aldıkları eğitimleri, iş deneyimleri ve disiplinli karekteri ile ailenin belirlemiş olduğu beklentileri becerileri ile birleştirerek çocuğa zararlı olabilecek yiyecekleri asla yedirmez, ebeveynlerin kurallarına riayet eder. Sağlıklı pişirme kuralları ve yöntemlerine dikkat ederek gıdaları veya ek besin maddelerini belirlenen zaman dilimi içerisinde uyku öncesi yada sonrasında kaliteli bir şekilde bebeği besler. 

3.Uyutur ve Uyku Düzeni Oluşturur

Bir bebek için hayati önem taşıyan maddelerden biri ise uyku düzeni olduğunu söyleyebiliriz. Bebeğin uyku düzeni bebeğin büyüme evresinde gelişimini ciddi anlamda etkileyen kriter olduğu bilinmektedir. Filipinli bebek bakıcısından, anneler bebeğin doktorundan aldığı tavsiye yada kendisinin belirlediği saat aralığı kadar uyutulmasını ister. Örneğin;

Bebeklerin Sağlıklı Uyku Süreleri Nedir?
  • Yenidoğan bebekler, günde toplam yaklaşık 11-18 saat uyurlar. 3 veya 4 kez gündüz uyumaları da vardır.
  • 2-3 aylıkken 3-4 saat aralıksız uyur ve beslenmek için uyanır. 
  • 3 aylık olduklarında bebeklerin %71’i tüm gece boyunca uyurlar.

Ebeveynlerin belirlediği zamana göre bakıcılar; bebekleri uyutur ve zamanı gelince uyandırarak düzenli gece uykusunu oluşturur.

4.Kişisel ve Öz Bakımını Yapar

Bebeğin ve çocuğun kişisel bakımı yada vücut bakımı farklılıklar gösterdiği gibi dikkatli olmakta gerektirir. Bu konuda filipinli, filipinlerden çıkmadan aldıkları eğitimin yanı sıra red ribbon sertifikası alınırken aldıkları acil durum planı için ilk yardımı eğitimi ile de çocuk bakıcısı görevini yerine getirmede ciddi kolaylık sağlar. 

Bebeğin sık sık banyo yapmasının sakıncalı olduğunu bilerek bebeğin vücut temizliğini organik temizleme bezleri ile yaparken, çocuğa ise diş fırçalamanın gerekliliklerini öğretirken, nasıl diş fırçalanırı öğretir. Banyonun nasıl yapmasını gerektiğini de öğretirken, aynı zamanda banyosunu yaptırır.  

Bebeklerin tenlerindeki hassasiyetten dolayı bebeklerin vücutları sürekli ilgi ve bakım ister. Filipinliler, masaj konusunda aldıkları eğitimin yanı sıra doğal olarak edindikleri masaj becerisi sayesinde bebeğinize özel masajlar ile farklı bir huzur yaşatır. 

5.”Bebek Masajı” Yapar

Filipinlinin en bilinen bakıcılık özelliği dışında bir diğer mesleki yetkinliği ise “masaj” beceri ve yeteneği olduğunu söyleyebiliriz. “bebek masajı” çocuk & bebek bakımında önemli bir sağlıksal ve huzurlu uyku için ciddi ihtiyaçtır. Bebeğinizi mışıl mışıl uyutma görevini filipinli bakıcı, içindeki çocuk sevgisi ve bebek masajının püf noktalarına dikkat ederek sorumluluklarından birini daha yerine getirir. 

6.Odanın Temizliğini ve Düzenini Sağlar

Bakımını üstlendiği bebeğin yada çocuğun odasını dip köşe olmak üzere yatağından halısına, nevresiminden perdesine, dolabından oyuncaklarına kadar temizliği yaparak odanın düzenini sağlar. Filipinli bakıcı ev temizliği yapmak zorunda değildir, anlaşma bağlı değişmekle birlikte bebeğin odasının temizliği ve hijyenini sağlaması görevleri arasındır. 

7.Kıyafetleri Yıkatır, Ütüler ve Dolaba Yerleştirir

Filipinli bakıcı yada dadı bakımı yaptığı bebeğin kıyafetlerini annenin talimatları doğrultusunda, bebek kıyafetlerinin yıkandığı organik özel deterjanlar ile temizlenmesini ve düzenli olarak ütülenerek dolaba yerleştirilmesini ister. Bebek kıyafetleri de artık günümüz de deterjanları gibi bebek tekstil ürünleri de organik olarak üretilmektedir. Bebek bakıcısı, annenin belirlediği talimatlar doğrultusunda yada organik bebek kıyafetlerinin yıkama talimatları doğrultusunda yıkar ve ütüler.

8.Tatil ve Seyahatlere Gelir

Filipinli bakıcı; seyahat engeli bulunmayan bakıcılar arasında esnek çalışabilen profesyoneller olup, bakıcılık mesleğinin gerektirdiği görevleri ve sorumluluğu ile ebeveynlere yaz tatillerine yada ailenin iş seyahatlerine eşlik eder.  

Filipinli Bakıcı Ev İşi Yapar mı?

Filipinli bakıcı; mesleğinin gerekliliklerinin farkında olan profesyonel bir bebek bakıcısı görevlerini riayet ederek, çocuk bakımının sorumluluğunu aldığı eğitimleri ile deneyimli ve disiplinli çalışanlardır. Çalışan annenin bebeğine bakım yaparken işinin hassas ve dikkatli olması gerektiğini bilinci ile genellikle bebek bakıcılar ev işi yapmazken, annenin evde olması halinde bebeği anneye bırakarak anlaşmaya bağlı olarak ev işlerine yardımcı olur. Filipinli dadı ise genellikle sadece bebek & çocuk bakımı hizmeti vermeyi tercih eder. 

Filipinli Bakıcı Fiyatları 

Her anne için çocuğuna baktıracağı bebek bakıcısının mesleki olarak bilgisinin yeterliliği kadar, İngilizce bilen bakıcı ücretleri de dolarında yükselmesi ile önemli bir konu haline gelmiştir. Çalışan yada ev hanımı çoçuklu anneler, bebeği ve kendisine yardımcı olabilecek filipinli bakıcı yada anneye destek olabilecek yardımcı bayan arıyorum, diyerek bakıcı danışmanlık şirketleri ile görüşmeye başlar. 

Profesyonel olarak filipinli bakıcı & dadı ücretleri; (gündüzlü) tam gün çalışan filipinli bakıcılar için 800 $ – 900 $ dolar ücret verilirken, hafta içi 5 gün olarak 08.00-18.00/19.00 saatleri arası çalışır. Yatılı filipinli bakıcı için 900 $ – 1200 $ dolar arasında 2022 yılı için bakıcı fiyatı teklif edilmektedir. Haftanın 6 günü evde yatılı kalarak çalışma izini veya oturma izni ile 1 gün / 24 saat izin yaparak çalışır. 

Filipinli Bakıcı Danışmanlık Şirketi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Filipinli bakıcı arayan ailenin bakıcı tutmadan önce bakıcı danışmanlık firmasını seçerken güvenilir bakıcı ajansı şirketi tercih etmesini öneririz.

SONUÇ

Filipinli dadı nasıl getirebilirim, bebeğime bakıcı arıyorum diyorsanız. Doruk Danışmanlık, yurt içinde portföyündeki kayıtlı veya yurt dışında gelmeyi hazır bekleyen yada tanıdığınız/bulduğunuz filipinli bakıcı adayını Türkiye’nin hangi iline istiyorsanız, en hızlı şekilde getiriyoruz.  

Call Now Button