Hasta bakıcılar

Hasta bakıcıları; evinde yada hastanede yaşlılık nedeni ile fiziksel engelleri veya geçirdiği kaza sonucu uzun süreli yatalak kalarak yaşamak zorunda olan yaşlı hastasının bakımı için bilgi, beceri ve iş deneyimlerini uygulayan bakıcılık hizmeti veren profesyonellerdir. Hasta bakıcısı mesleği iş tanımından dolayı görev sorumlulukları gereği sabır, motivasyon, sorumluluk, disiplin veya güvenilirlik gerektiren ciddi zorlukları bulunan riskli bir meslektir. Hasta bakıcılar, günümüz koşullarında hasta yakınlarının iş yoğunluğu veya birçok farklı nedenlerle hastasının bakımında yanında bulunamayan hasta yakınlarının yerine günlük, tam gün şekli ile gündüzlü veya yatılı kalarak hasta bakıcısı görevini iş tanımı dahilinde sorumluluklarını bilerek çalışır. 

Hasta Bakıcıları Kimdir?

Hasta bakıcılar, günlük görev ve faaliyetlerde yardıma ihtiyacı olan birinin sağlığı ve rahatlığı ile ilgilenir. Yaşlanan sevdikleriniz, günlük işleri daha zor hale getiren bir yaralanma, hareketlilik veya hafıza sorunları, hastalıklar veya kronik durumlar nedeniyle bir bakıcıya ihtiyaç duyabilir.

Hasta bakıcılar; Evde yada hastanede hasta bakımı hizmetini hastanın ortamına uygun gerekli medikal malzemeleri kullanarak, gerek fiziksel gerekse ruhsal motivasyonu en yüksekte tutarak hasta bakıcısı görevini profesyonel bir şekilde sorumluluklarını bilerek çalışmaktadır.

Sağlanan desteğin düzeyine bağlı olarak, uzun süreli bakım, bakıcının fiziksel ve duygusal sağlığına zarar verebilir. Evde bakımın uygun olup olmadığını veya daha özel bir bakımın gerekip gerekmediğini belirlemek için sevdiklerinizin durumunu, sağlığınızı ve becerilerinizi göz önünde her zaman bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Profesyonel Hasta Bakıcısının Görevi ve Sorumlulukları 

Hasta bakıcısı görevleri; yaşlı veya hastanın sağlık durumu gereği her an ve her şekilde değişebilir, ancak bazı temel görevler, yaşlanan bir ebeveyne veya sevdiğiniz bir yakınınıza bakarken aynı kalır.

Bu üst düzey hasta bakıcısının sorumluluklarına bir göz atmanızı öneririz.

1. Tıbbi ihtiyaçları değerlendirin

Sevdiklerinizin sağlığını kontrol etmek, önemli bir bakıcı sorumluluğudur. Tıbbi randevuları takip etmenize, ilaçları ve kronik durumları yönetmenize veya ağrı düzeylerini değerlendirmenize yardımcı olmanız gerekebilir. Sevdiğiniz kişinin sağlığını düzenli olarak doktoru ve diğer sağlık uzmanlarıyla görüşmek iyi bir fikirdir.

 2. Bir bakım planı hazırlayın

Yaşlı yakınınızın bakım ihtiyaçlarını ve hedeflerini ele alan bir bakım planı hazırlamak, bakıcılık yolculuğunuza başladığınızda yardımcı olabilir. Bir plan, sevdiğiniz kişinin günde kaç saat bakıma ihtiyacı olacağını ve onun sağlığını ve güvenliğini sağlamak için ek yardıma ihtiyacınız olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.

 3. Temel ihtiyaçlara yardımcı olun

Hafıza ve hareketlilik sorunları, yemek yeme, banyo yapma, tıraş etme ve tuvalete gitme gibi – genellikle “ günlük yaşam aktiviteleri” veya GYA olarak adlandırılan – temel ihtiyaçları bile  zorlaştırabilir. Sevdiğiniz kişinin ekstra yardıma ihtiyacı olup olmadığını belirlemek için sık sık check-in yaptırın ve belirli işaretlere ve değişikliklere dikkat edin.

4. Arkadaşlık sağlayın

Bakım vermenin en önemli ama bazen gözden kaçan kısımlarından biri de arkadaşlık, sevgi ve muhabbettir. Yaşlı yetişkinlerde yalnızlık hissi, depresyon dahil olmak üzere ciddi sağlık sonuçlarına yol açabilir. Yaşlanan bir sevdiğinize önem verdiğinizde, bağınızı ve bağlantınızı güçlendirmek için fırsatlar yaratıyorsunuz.

5. Temizlik konusunda yardım

Sevdiğiniz kişi yaşlandıkça, bir evin bakımı giderek daha zor hale gelebilir. Daha yaşlı yetişkinlerin bulaşık, çöpü çıkarmak veya elektrikli süpürgeyi temizlemek için yardıma ihtiyacı olabilir. Sevdiğiniz bir evde yaşıyorsa, bahçe işleri, kar küreme ve günlük bakım, sizin yardımınızla bile üstesinden gelemeyecekleri kadar fazla olabilir. Sevdiklerinizin yaşlı bir yaşam topluluğunun rahatlığından ve desteğinden yararlanıp yararlanamayacağını düşünün.

6. İlaçları izleyin

Yaşlı yetişkinler genellikle kronik durumları tedavi etmek için birkaç reçeteli ilaç alır. Sevdiklerinizin ilaç listesini takip etme, ilaç etkileşimlerini anlama ve doğru zamanda reçete edilen dozları alma konusunda yardıma ihtiyacı olabilir. Hatırlatma sistemleri oluşturarak ve ilaçlarını izleyerek sevdiklerinizin aşırı ilaç kullanma riskini azaltmaya yardımcı olabilirsiniz.

7. Bakım planınızı düzenli olarak değerlendirin

Sizi ve sevdiklerinizi çevreleyen koşullar kaçınılmaz olarak değiştikçe, bakım planının ayarlanması gerekecektir. Neyin işe yarayıp yaramadığını ve nelerin uyarlanması gerektiğini belirlemek için düzenli olarak gözden geçirin. Herhangi bir değişikliği tartışmak için sevdiklerinizin doktoru ve diğer sağlık uzmanlarıyla yakın temas halinde olun.

8. Yemek hazırlayın

Yiyecek hazırlama yaşla birlikte giderek daha zor hale gelebilir. Sevdiğiniz kişi yalnız yaşıyorsa, yemek pişirmek için enerji veya motivasyondan yoksun olabilir. Bazı durumlarda hafıza ve denge sorunları yemek pişirmeyi güvensiz hale getirebilir. Bakıcı olarak, sevdiklerinizin doğru beslenmesini sağlamak için bakkal alışverişinde, yemek hazırlamada veya alternatifler bulmada yardımcı olabilirsiniz.

9. Transfer ve hareketliliğe yardımcı olun

Düşmeler yaşlı yetişkinlerin sağlığı için büyük bir risktir. Sevdiğiniz kişi, örneğin sabah yatağından öğleden sonra bir sandalyeye geçmekte veya hareket etmekte zorluk çekebilir. Bir bakıcı olarak, düşmeleri önlemeye yardımcı olacak adımlar atabilir ve sevdiklerinizin güvende ve rahat kalmasına yardımcı olabilirsiniz.

10. Ulaşım sağlayın

Sevdiğiniz kişi yaşlandıkça toplu taşıma veya araba kullanmak artık güvenli seçenekler olmayabilir. Sevdiklerinizi doktor randevularına ve diğer etkinliklere götürmek için üst düzey ulaşım alternatifleri aramanız gerekebilir.

Yatalak Hasta Bakıcısı Ne İş Yapar?

Yatalak Hastanın Komplikasyonları; yatalak birine bakıyorsanız, ortaya çıkabilecek birçok komplikasyondan bazılarına dikkat edin:

 • Yatak yaraları (kan dolaşımını etkileyen cilt üzerindeki artan basıncın neden olduğu)
 • Kabızlık (bağırsaklarda daha yavaş dışkı hareketi nedeniyle)
 • Zayıf kemikler ve kaslar
 • Sert eklemler
 • Sırt ağrısı
 • Uyku sorunları
 • Solunum sorunları
 • Depresyon

Kanser teşhisi, teşhisi alan kişi için değil, aile üyeleri, arkadaşları ve diğer sevdikleri için de yıkıcıdır. İnsanların aniden kendilerini içinde buldukları koşulları temelden değiştiren, yaşamı değiştiren bir olaydır.

Aile üyelerine veya kanserli diğer kişilere bakanlar için bu, kemoterapi gibi standart kanser tedavilerinden geçerken evde onlara yardım etmek veya yatalak olmaları durumunda bakımlarına yardımcı olmak anlamına gelebilir. Durum ne olursa olsun, yatalak bir hastaya bakarken göz önünde bulundurmanız gereken şeyler hakkında bazı yararlı ipuçları.

1. İyi bir bakım ve hijyeni sağlar

Yatalak bir hastaya yardım etmek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, temel hijyen ve bakım ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmaktır. Bu içerir:

 • Yıkanma – Bazı insanlar küçük bir yardımla kalkıp duş alabilir veya banyo yapabilir, ancak diğerleri bunu yapamayabilir. Bu durumda her gün yatak banyosu yapmak da kabul edilebilir.
 • Diş bakımı – Yine, bazı kişiler kendi dişlerini fırçalayabilirken, diğerleri bunu yapmak için yardıma ihtiyaç duyabilir.
 • Giysiler – Kir, mikrop ve bakterilerin zarar verecek zamanı olmamasını sağlamak için günlük olarak taze, temiz giysilerle değiştirmek önemlidir.
 • Tırnaklar ve ayak tırnakları – İyileşme süreci kaşıntılı olabilir ve uzun tırnaklara ve ayak tırnaklarına sahip olmak istemeden çiziklere ve diğer yaralanmalara neden olabilir. Uzun tırnaklar da kolayca büyüyebilir veya enfekte olabilir, bu nedenle onları düzgün bir şekilde kesmek önemlidir.
 • Saç kesimi ve tıraş – Uzun ve dağınık saçlar bit, tahtakurusu ve diğer parazitlerin istilasına neden olabilir. Saçları, sakalları ve bıyıkları kesilmiş, fırçalanmış ve temiz tutmak, bu tür sorunlardan caydırmanın iyi bir yoludur.

Sağlıklı kalmanın yanı sıra, tüm bunlar sevdiklerinizin moralini ve özgüvenini yüksek tutmasına yardımcı olacak uzun bir yol kat edecektir. İyi görünmenin insanların kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olduğu eski atasözü çok doğrudur.

2. Yatak yaralarını önler

Yatak yaraları (bası yaraları olarak da bilinir), tek bir pozisyonda uzun süre oturmaktan veya yatmaktan kaynaklanan cilt ve alttaki dokularda oluşan yaralanmalardır. Uzun süreli oturma, vücudun kalça, bacak ve uyluk gibi kısımlarına baskı uygulayarak cildin bozulmasına ve parçalanmasına neden olabilir. Sonuç, bölge aşırı derecede ağrılı ve rahatsız edici hale gelir ve en kötü senaryoda yatak yaraları enfekte olabilir ve yaşamı kısaltabilecek büyük komplikasyonlara neden olabilir.

Ancak iyi haber şu ki, yatak yaraları dikkat edilerek bir şekilde önlenebilir. Aşağıdaki ipuçlarını kullanmanızı öneririz;

 • Kişi zamanının çoğunu yatakta geçiriyorsa, onları yeniden konumlandırmak için birkaç saatte bir birkaç dakika ayırın. Kendi başlarına hareket edebiliyorlarsa, kendilerini de yeniden ayarlamaya teşvik edin.
 • Pozisyonunu ayarlarken ikinizin de yaralanmasına neden olmamak için hastayı yeniden konumlandırmanın en iyi yolu konusunda bir doktor veya hemşireden tavsiye isteyin.
 • Proaktif kaldığınızdan ve yatak yaraları için bu ortak alanları sık sık kontrol ettiğinizden emin olun (yatak yarası ne kadar erken bulunursa prognoz o kadar iyi olur. topuklar, ayak bilekleri, kalçalar ve kuyruk kemiği.

3. Nevresimleri düzenli olarak değiştirir

Basit bir şey gibi görünebilir, ancak çarşafları değiştirmek büyük bir fark yaratır. Yataklar yiyeceklerden, yatak banyolarından, kirden, cilt parçacıklarından ve diğer kalıntılardan kirlenebilir.

Bu nedenle hijyen ve sağlık açısından nevresim değiştirirken dikkat edilmesi gerekenler:

 • Yatağa bağımlı kişiler çoğu insandan daha fazla yatakta zaman geçirdikleri için çarşafların (çarşaf, çarşaf ve yastık kılıfı) 2-3 günde bir değiştirilmesi kritik önem taşır.
 • Yeni nevresim takımının kullanımdan önce uygun şekilde temizlendiğinden ve yıkandığından emin olun.
 • Sevdiklerinizle kullanılan çarşafların malzemesi hakkında konuşun. Kumaş onlar için yeterince yumuşak mı? Onları yeterince sıcak mı, yoksa çok mu sıcak tutuyor?
 • Battaniyeleri ve yorganları unutmayın – bunları çarşaflar kadar sık ​​değiştirmeniz ve yıkamanız gerekmeyebilir, ancak düzenli olarak değiştirmek önemlidir.

4. Sağlıklı iyi bir beslenme sağlar

Herkes sağlıklı bir diyet yemenin önemini bilir ve hasta olan veya ameliyat gibi tedaviden iyileşen hastalarda daha da kritiktir . Hangi tür yiyecekleri önerdiklerini öğrenmek için kişinin doktoru, hemşiresi veya kanser diyetisyeniyle konuşun (zaten alıyor olabilecekleri besin takviyelerine ek olarak

 • Sevdiklerinizin sağlıklı kalmasını sağlamak için besinleri ve kalorileri takip ederek dengeli bir diyet sağlamaya çalışın.
 • Sevdiklerinizin fizyolojisine hitap edin – hastalar belirli saatlerde büyük öğünler yemektense gün boyunca küçük atıştırma seanslarında yemek yemeyi tercih edebilirler.
 • Sulu kalmalarını sağlamak için gün boyunca yudumlayabilecekleri su ve sağlıklı, şekersiz içecekler bulundurun.
 • Bir doktorla konuşurken veya belirli yiyecekleri yedikten sonra olağandışı bir şey fark etmeniz durumunda, yeme alışkanlıklarını izleyin ve referans olması için öğünleri bir günlüğe kaydedin.

Diyet ve kanser tedavisinin zayıf bir şekilde etkileşime girebileceğini unutmayın – örneğin; ıspanak ve brokoli gibi K vitamini yüksek sebzeler, varfarin gibi bazı kan sulandırıcıların etkilerini ortadan kaldırabilir. Bu nedenle, bakıcıların hangi sağlıklı gıdalardan kaçınılması gerektiğini anlamaları önemlidir.

Her zaman olduğu gibi, yatalak bir hastanın yemesi veya yememesi gereken herhangi bir şey hakkında doktorun talimatlarına uyduğunuzdan emin olun.

5. Rahat ve huzurlu ortam oluşturur

Yakın çevremiz duygusal esenliğimizde büyük bir rol oynar, bu nedenle bireyin ortamının mümkün olduğunca rahat olduğundan emin olmak için birkaç dakikanızı ayırın.

 • Odanın mümkünse doğal ışıkla iyi aydınlatıldığından emin olun – güneş ışığı doğal bir dezenfektandır!
 • Banyoya geçişi kolay ve dağınıklıktan uzak tutun.
 • Yatağı, alarma, telefona, kitaba, yiyeceğe ve suya kolay erişimi olan bir komodinin erişebileceği bir yere yerleştirin.
 • Eski havadan kurtulmak ve temiz havanın dolaşmasına izin vermek için odayı zaman zaman havalandırın.
 • Hastanın ihtiyaç duyduğu uykuyu alabilmesini sağlamak için özellikle dinlenme dönemlerinde dikkat dağıtıcı unsurları minimumda tutun.

Yukarıda sıralanan konforlara ek olarak, her gün birkaç dakikanızı sadece oturup sevdiklerinizle sohbet etmek için ayırın. Zihinsel ve duygusal sağlık, fiziksel sağlık kadar önemlidir.

6. Sabır ve empati ile yaklaşır

Sevilen birine bakmak çok zor olabilir. En iyi niyetle bile, sabrınızı kaybetmek, takdir edilmemek veya biraz bunalmak kolay olabilir. İşte size vurduklarında bu duygulardan nasıl kaçınacağınız veya bunlarla nasıl başa çıkacağınız konusunda bazı fikirler:

 • Mezotelyoma gibi kanserlerin tedavilerinin ve fiziksel etkilerinin, bir kişinin normal fiziksel aktivitelerini gerçekleştirme yeteneğini gerçekten sınırlayabileceğini anlayın. Bu, özellikle şimdiye kadar bağımsız olan insanlar için büyük bir endişeye neden olabilir.
 • Duygularınızı iletmek için zaman ayırın, böylece birbirinizin ihtiyaçlarını ve hedeflerini daha iyi anlayabilirsiniz.
 • İşlerin normalde olduğundan daha uzun sürmesini bekleyin. Günlük işler hem sevdiklerinizden hem de kendinizden daha fazla enerji gerektirecektir ve işleri aceleye getirmeye çalışmak yalnızca hayal kırıklığına neden olur ve hatta hastayı incitebilir.
 • Kendinizdeki yorgunluk belirtilerini izleyin ve kendi sınırlarınızı anlayın. Olası çatışmalardan veya öfkeden kaçınmak için kendinize birkaç dakika ayırmanız gerekiyorsa, bunu yapmak, kötü duygular beslemekten veya beslemekten daha iyidir.

Sevdiklerinize yardım etmek için orada olduğunuzu kendinize hatırlatmanın bir yolunu bulmak, her güne başlamak için iyi bir yoldur. Tüm bakım deneyimine empati ve sabırla yaklaşmak, uzun vadede hem size hem de sevdiğiniz kişiye yardımcı olacaktır.

7. İhtiyacınız olduğunda yardım eder

Bakıcı olmanın önemli bir parçası, sevdiklerinize uygun şekilde bakmak için ne zaman profesyonel yardım almanız gerektiğini bilmektir. İmkanınız varsa, bakım görevlerinizde size yardımcı olması için bir hemşire veya başka bir tıp uzmanı tutun. Sevdiklerinizin sağlık ekibiyle de açık bir iletişim hattı tutun, böylece ortaya çıkan herhangi bir komplikasyonla başa çıkmanıza yardımcı olabilirler.

Profesyonel yardım almaya gücünüz yetmese de, bakıcıların kendi mücadeleleriyle ilgili fikirlerini, ipuçlarını ve hikayelerini paylaşabilecekleri çok sayıda destek grubu vardır. Bazen, başkalarının da aynı mücadelelerden geçtiğini bilmek, günleri, haftaları ve ayları atlatmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, her şeyi sıfırdan kendi başınıza öğrenmek zorundaymışsınız gibi hissetmenin yükünü hafifletebilecek başkalarının deneyimlerinden de öğrenebilirsiniz.

Yaşlı Hasta Bakıcıları (Refakatçisi)

Yaşlı bakıcı, ayakta gezerek yaşlılığı en güzel yaşayan veya yaşının getirmiş olduğu fiziksel kısıtlamalar nedeniyle yarı yatalak yaşamak zorunda olan yaşlı büyüklerimizin bakımı dışında ev işlerine ve beslenme noktasında sağlıklı yemek de yapan refakatçi bakıcılardır. 

İngilizce Bilen Yaşlı ve Hasta Bakıcılar;

 • Filipinli 
 • Nepalli 
 • Endonezyalı
 • Etiyopyalı 

Rusça Bilen Yaşlı ve Hasta Bakıcılar

 • Gürcü 
 • Türkmen 
 • Özbek 
 • Moldovalı 
 • Rus 
 • Ukraynalı
 • Azeri 
 • Diğer Bulgar ve Yabancı Bakıcılar

Yatalak Hasta Bakıcı Fiyatları

Hasta bakıcılarından tam günlük ya da haftalık belirli günlerde hizmet alabileceğiniz gibi aylık olarak da yatılı kalabilen hasta bakıcısından hizmet alabilirsiniz. Günlük hasta bakıcı ücreti 500-1000 TL arası talep ederken, aylık ve yatılı olarak çalışanların fiyatı ise 7000 TL den başlar eğitimi, deneyimi, çalışma saati ile şekli, teknik bilgi ve donanımlarının yanı sıra çok önemli olan önceki iş referanslarına göre yükselir. Yatılı bakıcılar ise; 1 gün / 24 saat olmak üzere izin kullanarak çalışır. 

Hasta Bakıcı Arıyorum 

Türkiye’de yaşlı & hasta bakıcılığı için bakıcı arıyorum, diyorsanız. Doruk Danışmanlık, Türkiye geneli 81 ilde yaşlı hasta bakıcısı, hemşireler, refakatçiler ve fizyoterapist personel temin eder. Ayrıca ev işlerine yardımcı veya villaya hizmetli arayanlar içinde eve yardımcı olacak temizlikçi kadın bulur.