İşyeri & Villa Gece Bekçisi

Bir gece bekçisinin birincil görevi, işvereninin işyeri (fabrika, depo, inşaat) veya (villa, yazlık, çiftlik, bağ evi) gibi mülkünde yasadışı faaliyetlere engel olur. Gece bekçisi arayanlar; “bekçi” ve “özel güvenlik görevlisi” için bu kelimeleri birbirinin yerine sıkça kullanır. Acil durumlarda, bir güvenlik görevlisi tehditleri ve güvenlik teşkil eden sorunları ortadan kaldırmak için eğitilirken, gece bekçisi ise acil durumlarda emniyet güçlerini araması mümkündür. Bir güvenlikçi silahlı veya silahsız olabilir ve gece vardiyasını bir güvenlik masasında sabit olarak veya devriye atarak geçirir. Bekçiler, genellikle üniforma giyer ayrıca telsiz, alarm, kamera ve Xray cihazları ile çalışırlar. Bekçi iş ilanları ile gece bekçisi arayan firmalara, Doruk İnsan Kaynakları Danışmanlık profesyonel anlamda personel temin eder.

Gece Bekçisi (Özel Güvenlikçi)

Gece bekçisi ve bekçileri; gerek yaşam alanları için gerek ise kurumsal firmaların mülklerinde belirli bölümlerinin korunması veya alanın güvenliği için bekçiler kritik bir göreve sahip olup ciddi önemli sorumlulukları ile çalışan özel güvenlikçi olarak koruma görevlisidir. Bekçi alımı yapmadan önce özel güvenlik kontrolü, referans ve gerekli sabıka kaydı soruşturması yapılmalıdır.

Gece Bekçisi Görevi ve Sorumlulukları 

Gece bekçisi görevleri, mesai saatlerinden sonra boş binalar gibi öncelikle mülkün korunmasını içerir. Davetsiz misafirleri izlemenin yanı sıra yangına, su hasarına veya başka sorunlara neden olabilecek diğer tehlikeleri de kontrol sürekli kontrol ederek takip eder. Mobil bekçiler, olası tehditlere karşı tetikte kalmak için bir işverenin tesislerinde düzenli olarak devriye gezerek çalışırken, sabit gece bekçileri ise; bir güvenlik masasında sabit olarak telsiz, alarm, kamera ve Xray cihazları ile çalışır.

Kilitlenmemiş veya hasar görmüş kapı ve pencereleri kontrol ederek yasadışı giriş belirtileri ararlar. Birden fazla lokasyona sahip kampüsleri izleyen bekçiler, işlerinin çoğunu arabalarından yapabilir, binadan binaya gidebilir, kapıları ve pencereleri kontrol eder ve bazen doğru şekilde çalışmayan kamera veya hizmet sağlayıcı tarafından başlatılan alarmlara yanıt verebilir. 

İlk Müdahalenin Yapılması

Bekçiler, olaylara ve acil durumlara ilk müdahale eden kişilerdir. Bir bekçi mülkte bir olay gözlemlerse, durumun sorumluluğunu almak onun görevidir. Örneğin, bir kişi izinsiz giriş yapmaya çalışıyorsa, bekçi onu mülkten hemen uzaklaştırmak için müdahale eder.

Bununla birlikte, bekçinin bir suça tanık olması veya acil bir durumlara müdahale etmesi gibi ek yardımın gerekli olduğu zamanlarda vardır. Bekçi ya polisi arayacak durumu bildirecek ya da acil sağlık hizmeti için ambulans talep edecektir.

İdari Görevleri

Bekçilerin ayrıca misafirleri yönlendirmek ve bir mülkün güvenlik durumu hakkında günlük, haftalık ve aylık raporlar hazırlamak gibi idari görevleri de vardır. Bir bekçi genellikle ziyaretçilerin karşılaştığı ilk kişi olduğundan dolayı her zaman ulaşılabilir, mülk hakkında bilgili olmalı ve gerekli rehberlik hizmetini sunmalıdır. Bir bekçi ayrıca, işvereni güvenlik durumu hakkında bilgilendirmek ve alınması gereken diğer önlemler hakkında öneri ve tavsiyede bulunmak için tesislerde gözlemlenen tüm faaliyetlerin kaydını tutar.

Bekçilerin Mülk Güvenliğine Faydaları 

Bir gece bekçisinin mülk içerisindeki varlığı, herhangi suç faaliyeti işleyecek kişilere karşı azda olsa caydırıcılık sağlıyor, ancak bu güvenlik görevlilerinin istenmeyen unsurları uzak tutmak için tasarlanmış proaktif görevleri de vardır. Güvenlik masasındaki bekçiler, tesis genelinde stratejik olarak konumlandırılmış güvenlik kameralarından canlı yayınları izleyebilir.

Bekçiler, özellikle güvenlikle ilgili olarak bir işverenin politikalarını uygulamaktan sorumludur. Hırsızlık, vandalizm, soygun veya kundakçılık gibi yasa dışı bir faaliyette bulunma niyetinde olan hiç kimsenin içeri veya dışarı çıkmasına izin verilmemesini sağlamak için bir binaya girme veya çıkma yetkisi verme ve güvenlik taramaları yapma konusunda takdir yetkisini kullanırlar.

Bekçi ve Güvenlik Görevlilerinin Dezavantajları

Güvenlik görevlisi olmanın birçok artısı ve eksisi vardır. Memurun çalıştığı yerdeki şahısları ve malları korumasını gerektirdiği için iş zor ve risklidir. Memurlar hırsızlık, vandalizm ve terörizm gibi suç faaliyetlerini caydırır, işverenlerinin yatırımlarını korur ve çalıştıkları mülkte kuralları uygular. Ayrıca, genellikle acil bir durumda ilk müdahale eden kişilerdir. Güvenlik kameraları ve alarmlar gibi teknolojiler işlerine yardımcı olsa da, yine de oldukça kapsayıcıdır ve işin birkaç dezavantajı vardır.

Riskli Bir iş

Güvenlik görevlileri işe her gittiklerinde hayatlarını tehlikeye atıyorlar. Bir subay, kendisini gösteren her tehdide karşı koymalıdır. Bu nedenle, güvenlik görevlileri, bir binadan çalmak, yok etmek, zarar vermek veya başka bir şekilde yasa dışı faaliyetlerde bulunmak isteyen suçlular için bir hedeftir. Ancak tüm güvenlik görevlileri silah taşımaz, çünkü bunu yapmak için önce silahları nasıl kullanacakları konusunda eğitim almaları ve ilgili sertifika ve izinleri almaları gerekir. Silahsız güvenlik görevlileri, özellikle silahlı suçlularla karşı karşıya olduklarında, hala önemli risklerle karşı karşıya kalabilirler.

Düşük (Maaşlı) Ücret

Güvenlik görevlileri, yaptıkları işe bakınca yüksek bir ücret almıyorlar. 2022 de bekçi ve güvenlik görevlileri ortalama asgari ücretten biraz daha fazla maaş alsa da görevlerinin hakettiği bundan daha fazla, fakat daha az kazanırlar. Ücretleri deneyimle birlikte artsa da, yine de diğer mesleklerden önemli ölçüde düşüktür.

Zor (Tehlikeli) İş

Bir güvenlik görevlisi, herhangi bir anormalliği veya şüpheli faaliyetleri gözlemleyerek bunları rapor ederek yasadışı bir faaliyet varsa müdahale ederek veya yardım çağırarak iş yerinde sürekli tetiktedir. Bekçiler, saat ne olursa olsun uyanık olmak zorundadır, bu da özellikle geceleri karanlık ve soğuk koşullarda tek başına çalışmak olduğu için genellikle zordur.

Bekçilerin, ayrıca işverenleri için doğru kayıt tutması ve gelen vardiyaya devretmek için günlük raporlar derlemesi gerekir. Tesislerde istenmeyen veya yasa dışı faaliyetlere tanık olduklarında müdahale etme görevi, bazen de güvenlik görevlisi kişi öfkeli, şüpheli, asi, saldırgan veya tehlikeli kişilerle uğraşmak zorunda kalmaları onları zor durumda bırakır.

Sertifika Eğitimi

Örneğin; silahsız güvenlik görevlileri için sekiz saat görev öncesi eğitim ve 16 saat iş başında eğitim gerektirir. Silahlı güvenlik görevlileri, silah taşıyabilmeleri için yılda ek sekiz saat olmak üzere 47 saatlik ek bir ateşli silah eğitimine ihtiyaç duyarlar.

Güvenlik görevlileri ayrıca, yasa dışı eylemleri önlemek için müdahale etmek fiziksel aktivite gerektirebileceğinden, formlarını korumak zorundadır. Güvenlik görevlilerinin sorun çıkaranlar ve suçlular tarafından benimsenen giderek daha karmaşık ve sürekli gelişen yöntemlerle güncel kalmasını sağlamak için gözetim, gözlem, tespit ve önleme konusunda sürekli eğitim gereklidir.

Yazlığa Villaya Bekçi

Yazlığa villaya bekçi; yazlık sitede villalarda yaşayan işverenlerin gündüzlü yada yatılı kalarak çalışacak güvenilir, emekli bir villa bekçisi aile çalıştırmaya her zaman ihtiyaç duyar. Aynı şekilde çok sayıda villanın bulunduğu yazlık site içerisinde güvenliği ve kontrolü sağlayacak bekçi eleman güvenliğin sağlanması adına villa bekçileri önemli bir personel ihtiyacıdır. Yazlığınıza veya villanıza aradığınız “yazlığa-villaya bekçi” elemanı Doruk Danışmanlık hızlı bulur. 

Yazlık, villa veya çiftlik evinin güvenliğinden, bahçenin ve evin bakımı hususunda “Bekçi Eleman” ev sahibinden almış olduğu talimatlar ile iş ilanları tanımındaki gereklilikleri yerine getirmekle yükümlüdür. Özellikle büyük toprağa sahip çiftliğin bekçiliğini üstlenecek görevlinin belirli özellikleri taşıması gereklidir.

Çiftliğe, Bağ Evine Bekçiler

Çiftliğe aradığınız ve yatılı çalıştırmak istediğiniz emekli veya aile bekçi eleman güvenilir, deneyimli, disiplinli, dikkatli ve sorumluluk sahibi kişilerdir. Doruk, çiftliğe, bağ evine, yazlığa veya yazlık site için gece bekçisi eleman arayanlara çocuklu ve çocuksuz aile eleman temin eder. 

Yazlık, Villa, Çiftlik Görevlisi Bekçi Tanımı ve Görevleri

 • Villa bekçisi; disiplinli, sorumluluk sahibi ve dikkatli olmalıdır.
 • Villa bekçisi; kameraların takibi, kontrolünü ve kayıtlarını yapmalıdır.
 • Villa bekçisi; yaşam alanını hakim olmalıdır.
 • Villa bekçisi; yaşam alanının eksiklerini belirlemeli ve temin etmelidir.
 • Villa bekçisi; ufak tefek tamirat işlerine hakim ve beceri sahibi olmalıdır.
 • Villa bekçisi, soğukkanlı ve acil durumları yönetebilmelidir.
 • Villa bekçisi; var ise villada, yazlıkta veya çiftlikteki diğer çalışanları takip etmeli ve işverene gerekli bilgileri vermelidir.
 • Villa bekçisi; gündüzlü veya yatılı çalışabilir.

Villa Bekçisi Seçerken Nelere Dikkat Ediyoruz?

 • İş Tecrübeleri
 • Referans kontrolü
 • Adli sicil kaydı
 • Dinamiklik
 • Sorumluluk 
 • Disiplin
 • Çalışma saatleri uyum
 • Dikkat
 • Alkol ve Uyuşturucu Mad. Kullanıp Kullanmadığına 

Özel Güvenlikçi ve Bekçiler

Doruk Danışmanlık; Türkiye geneli “Özel Güvenlikçi” ve “Bekçi” iş ilanları sayfamız üzerinden özel veya ticari mülkler için özel güvenlikçi (güvenlik görevlisi) arıyorum, diyerek bizi arayan firmalara, gündüzlü veya yatılı kalarak çalışan genç, dinamik ve ayrıca emekli (aile) arayan bireysel mülkler için sahiplerine personel temin eder.

Personeller

 • Türk
 • Filipinli
 • Gürcü
 • Özbek
 • Türkmen 
 • Azeri
 • Ve diğer yabancı uyruklu vatandaşlar.

Personel Temini

 • Site Güvenliği
 • Şantiye Güvenliği 
 • Villa Güvenliği
 • Yazlık Ev Güvenliği
 • Yalı Güvenliği
 • Çiftlik Evi Güvenliği
 • Bağ Evi Güvenliği
 • Fabrika Güvenliği
 • Depo Güvenliği 
 • Üretim Tesisi Güvenliği
 • Her türlü işyeri güveniliği için personel temin ediyoruz.